بلاگ

کوتاه کردن ناخن سگ (روش درست)

روش درست کوتاه کردن ناخن سگ

روش درست کوتاه کردن ناخن سگ

کوتاه کردن ناخن سگ یکی از نکات نگهداری و سلامت سگ است. که علاوه بر اینکه میتوانید به دامپزشک و یا آرایشگر مخصوص سگ، این عمل را بسپارید. بلکه لازم است تا شما نیز خود با یک سری کارهای نسبتاً راحت در خانه کوتاهی ناخن سگ را انجام دهید.

نکته : بهداشت حیوانات خانگی فقط شستن آنها نیست.

داشتن سگ این روزها بسیار مورد استقبال افراد جامعه قرار گرفته است. اما والدین این حیوان باوفا باید به همه نکات بهداشتی دوست هم خانه خود بپردازند. برای اطلاعات در خصوص بهداشت و سلامت سگ مقاله بهترین راه برای سلامت سگ را بخوانید.

اهمیت رسیدگی به ناخن سگ

همانطور که بهداشت ناخن انسان در سلامت او تاثیر گذار است، کوتاه کردن ناخن سگ و نظافت ناخن سگ نیز اهمیت دارد. اما این بخشی از قضیه است. اهمیت اصلی گرفتن ناخن سگ این است که وقتی ناخن هایش بیش از حد بلند شود باعث درد و مشکلات جدی برای او میشود .

اگه ناخن‌ها کوتاه نشوند، موقع راه رفتن این ناخن‌ها به زمین می‌خورن و درنتیجه باعث می‌شه سگ در وضعیت غیرعادی و عجیبی راه بره و بشینه. همین موضوع در دراز مدت باعث مشکلات ستون فقرات، کمردرد و ناراحتی بیشتر برای سگ میشه.

علت یادگیری والدین سگ

خب شاید این سوال برای شما پیش بیاد، وقتی دامپزشک و یا آرایشگر این کار را میکنه، چه نیازی به آموزش من در این خصوص است؟
بزارید براتون اینجوری بگم،اگر به تازه گی از یک سگ نگهداری میکنید، حتما برای کوتاه کردن ناخنش، یکی یا دوبار در دامپزشکی و آرایشگاه این کار را انجام دهید و از آنها بخواهید به شما آموزش دهنده. تا شما یاد بگیرید و در خانه خود نیزانجام بدهید. اما علت این آموزش اینه که کوتاه کردن ناخن سگ برایش کاملا استرس زا و ناراحت کننده است و از این کار میترسد. پس اگه توسط خودتون و تو محیط آروم خونه انجام بشه استرس سگ رو کمتر می‌کنه.
همچنین شاید به دلایلی یک قسمت از ناخن سگ بشکند. و تا بردن پیش دامپزشک زمان زیادی سپری بشه، پس اگر شما در خانه ابزار یعنی ناخن گیر مخصوص سگ داشته باشید، و کمی آموزش دیده باشید میتوانید به سگ خود کمک بزرگی بکنید تا به آرامش برسد.

گرفتن ناخن سگ

برای کوتاه کردن ناخن سگ باید کمی دقت و تمرکز خود را به سگتان افزایش دهید و در حالی که دوست پشمالوی شما مقابلتان ایستاده، ناخن‌های او را بررسی کنید. آیا ناخن‌ها زمین را لمس می‌کنند؟ و یا در زمان راه رفتن صدای برخورد ناخن‌ها با سطوح را می‌شنوید؟ این موارد نشانه‌ای است از اینکه زمان کوتاه کردن ناخن سگتان فرا رسیده.
گاهی بلندی ناخن تا جایی پیش می‌رود که ناخن پیچ خورده، برگشته و پد پای حیوان را آزار می دهد. در حالت ایده آل، شما باید بتوانید یک تکه کاغذ را از بین ناخن های سگ خود و زمین بکشید.

گرفتن ناخن سگ

گرفتن ناخن سگ

حالا که متوجه بلندی ناخن سگتان شده اید، چگونه ناخنش را کوتاه می کنید؟

عادت کردن سگ به یک وسیله میتواند اضطراب اونو کم کنه. مثلا اگر از توله گی ناخنگیر را ببیند و در همان سن کم بتوانید ناخن های او را کوتاه کنید دیگر در بزرگسالی مشکلی نخواهید داشت. همچنین میتوانید از همان ابتدا برای بار اول که او اجازه داد که ناخنش را کوتاه کنید. در عوض شما هم به او جایزه یا غذای تشویقی سگ بدهید.
خب برای استارت کار باید شما ناخن گیر های مخصوص سگ را تهیه کنید. و فرایند کوتاه کردن را با صبر و حوصله طی چند روز انجام دهید .
روز اول که ناخنگیر تهیه کردین اون را در اختیار سگ قرار دهید البته دهنه آن بسته باشد تا به سگ آسیب نزند. به سگتون اجازه بدید که این وسیله رو بو بکشه و در نهایت به او مقداری غذای تشویقی بدهید و ناخنگیر را از جلوی سگ بردارید.
روز دوم شما باید ناخنگیر را به پنجه های سگ فشار بدهید و اگر برقی است آن را روشن کنید تا فقط صدایش را بشنود و اگر انبری است دستگاه را فشار دهید تا باز هم صدا آن را بشنوید. و در نهایت به سگتون تشویقی بدهید و برای امروز تمام.
روز سوم  شما مجاز هستید فقط یک ناخن سگ آنهم تنها نوک آن را به آرامی بگیرید و بعد دوباره مقدار کمی تشویقی. در واقعه شما از روز سوم میتوانید هر روز یک یا دو ناخن سگ را بگیرید تا تمام میشود.
این کار را حتی زمانی که نیاز به انجام آن وجود ندارد تمرین کنید. حتی تظاهر به اینکه شما در حال کوتاه کردن ناخن‌ها هستید به توله سگ شما کمک می کند تا به کل این روند عادت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *