بلاگ

هر چند وقت یکبار باید به گربه‌مون غذا بدیم؟

هر چند وقت یکبار باید به گربه‌مون غذا بدیم؟

هر چند وقت یکبار باید به گربه‌مون غذا بدیم؟

در واقع مقدار و دفعات وعده‌های غذایی به سن، سلامت و ترجیح گربه‌ مون بستگی داره. نه باید افراط کنیم و زیاد غذا بدیم و نه کم! ایده‌آل اینه که از یک برنامه منظم برای غذا دادن به گربه ‌مون پیروی کنیم و البته که غذایی که بهش می‌دیم کامل و متعادل باشه. اما شاید بد نیاشه بعضی موارد رو صرفا جهت یادآوری مرور کنیم.

سن گربه برای زمان غذا دادن

بچه گربه‌ ها نسبت به گربه‌های بالغ نیاز به غذای بیشتری به ازای هر پوند از وزن بدنشون احتیاج دارن پس بنابراین باید در طول روز به دفعات بیشتری غذا بخورن. دکتر فرانسیس کالفلز دامپزشک و استاد دانشگاه کرنل در خصوص میزان غذای گربه معتقده که؛ بچه گربه ها در پروسه رشدشون تا شش ماهگی ممکنه به سه وعده غذایی در روز نیاز داشته باشن. از شش ماهگی تا بلوغ، اکثر گربه‌ها با تغذیه دو بار در روز عملکرد خوبی خواهند داشت و به مشکل گرسنگی یا بی انرژی بودن برخورد نخواهند کرد. در حدود یک سالگی، تغذیه یک یا دو بار در روز در بیشتر موارد مناسبه مگر اینکه بیماری خاصی داشته باشن. اما در دوره سالخوردگی؛ هفت ساله و بالاتر، باید رژیم غذایی داشته باشن.

سلامت گربه در غذای روزانه

در قسمت سن گفتیم میزان غذای گربه در حدود یک سالگی، تغذیه یک یا دو بار در روز برای گربه ما اکثرا مناسب هست مگر اینکه درگیر باشه با بیماری، برای مثال ممکنه گربه ما مبتلا به بیماری دیابت باشه، در این حد که حتی نیاز باشه انسولین دریافت کنه، پس باید با توجه به تشخیص دامپزشک دوز مورد نیاز رو دریافت و با توجه به میزان دوز، غذای روزانه گربه مشخص بشه. این برای همه‌ی بیماری‌هاست… چون نوع بیماری روی برنامه غذایی تاثیر داره.

یک مثال دیگه میزنیم؛ تیرویید! ممکن هست که گربه ما تیرویید کم‌کار یا پرکار داشته باشه! اگر کم کار باشه، زیاد میخوره، متابولیسم پایینه و گربه چاق میشه! در حالت پرکار متابولیسم بالاست، وزن گیری منظم که انجام نمیشه هیچ، لاغر هم میشه!

وقتی گربه ما پیر می‌شه، دندان‌هاش خراب  یا ممکنه دچار بیماری لثه بشن که در نتیجه جویدن غذای خشک برای گربه مسن دشوار خواهد شد. که در این حالت باید غذای خشک شامل کیبل‌های کوچک باشه، ترجیحا سوراخ دار که راحت خرد میشن یا مخلوطی از غذای خشک و آب باشه که به واسطه نرم شدن، جویدنشون راحت‌تره و یا اینکه از غذاهای تر یا پوچ که بصورت کنسرو هستن بیشتر در برنامه غذایی استفاده کنیم.

لیست محصولات کنسرو گربه

در ادامه موضوع سلامتی گربه به بهداشت و نظافت ظرف غذاش می‌تونیم اشاره کنیم. ظرف غذا بصورت روزانه باید شسته بشه ضمن اینکه گربه‌ها هم کمی روی تمیزی ظرف غذاشون حساس هستن و اگر تمیز نباشه گاهی حتی غذا نمی‌خورن!

بهترین نوع غذا

بیشتر کسانی که گربه دارن، از غذای خشک گربه برای تغذیه گربه‌شون استفاده می‌کنن. غذای خشک خوبه تا زمانی که کامل و متعادل باشه و البته گربه آب زیادی بنوشه! این موضوع خیلی مهمه چون نه تنها دستگاه گوارش بلکه مجاری ادارار گربه رو درگیر می‌کنه. پس حتما باید در تنظیم برنامه غذایی برای گربه‌مون به این نکات هم توجه کنیم مثل در نظر گرفتن نسبت درستی از غذای خشک و تر (کنسرو).

در نظر داشته باشید که غذای خشک به تمیز کردن دندان‌های گربه کمک می‌کنه.
همچنین هرگز شیر رو جایگزین آب نکنید! البته که مصرف شیر رو برای گربه‌ پیشنهاد نمی‌کنیم چون ممکنه معده درد بگیرن اما آب رو باید استفاده کنن، پس حتما ظرف آب در دسترسش قرار بدید.

غذای کنسرو شده گربه معمولاً حدود 70 تا 80 درصد آب هست و می‌تونه در برنامه غذایی و بصورت مکمل غذای خشک مصرف بشه. گربه‌ها غذای کنسرو رو خیلی دوست دارن و حتی ممکنه بی رویه استفاده کنن.

مخلوط کردن غذای کنسرو و خشک هیچ منعی نداره در صورتی که مطمئن بشید کالریش بالا نرفته باشه و به اندازه‌ نیاز گربه هست. این شامل میان وعده‌ها هم میشه؛ گربه ما زمانی می‌تونه از میان وعده استفاده کنه که میزان کالری مصرفیش از حد استانداردی که دامپزشک با توجه به سن، سلامتی و فعالیتش مشخص کرده بیشتر نشه و گربه رو چاق نکنه. مثلا حتی می‌تونیم وعده‌های غذاییش زیاد کنیم و حجم غذا رو در هر وعده کم!

درباره برنامه غذایی این نکته رو بخاطر داشته باشید، که نباید بصورت ثابت و طولانی باشن، برنامه غذایی گربه ما باید هر چند وقت تغییر کنه تا بصورت عادت در نیاد و وابستگی ایجاد نشه.

درباره برند غذای گربه، در اکثر مواقع خود گربه با رفتارش نشون میده از چه غذایی خوشش میاد، درباره برندهای هپی کت (Happy Cat) و وینستون (Winston)  که نیازی به توضیح نیست! بیشترین طرفدار و بیشترین تقاضا رو دارن! نکته‌ای که ما باید به شما بگیم این هست که؛ مرتب برند غذای پت ‌تون رو تغییر ندید چون باعث ایجاد بیماری گوارشی میشه.

بررسی برنامه روزانه خود در تغذیه گربه

اینکه چند بار به گربه خود غذا می‌دید ممکنه به برنامه غذایی شما هم بستگی داشته باشه. مثال می‌زنیم؛ وقتی بچه ها رو به مدرسه می‌برید و خودتون هم می‌رید سر کار؛ شاهد صبح‌های شلوغ و پرهیجانی هستیم! در چنین شرایطی، غذا دادن به گربه در عصرها که ساکت‌تر و خلوت‌تر هست، آسون‌تر به نظر میاد! ولی آیا عصر مناسب گربه ما هست؟ شاید درست اینه که صبح‌ها قبل از بیدار شدن همه به گربه‌‌مون غذا بدیم! به هرحال ما باید برای برنامه ریزی غذایی گربه‌مون به برنامه روزانه، شرایط و سبک زندگی خودمون توجه بیشتری کنیم تا بتونیم یک زمان‌بندی مناسب برای تغذیه گربه تهیه کنیم.

گاهی اوقات در یک خانواده که چند گربه دارن، همه گربه‌ها همزمان غذا نمی‌خورن، البته که این واقعا شرایط رو سخت می‌کنه، چون اگر غذا در یک جای مشخص قرار بگیره ممکنه بعضی گربه‌ها پرخوری کنن و غذای بقیه رو بخورن! اینجاست که برنامه ریزی در میزان غذای گربه به داد ما می‌رسه! تغذیه روی برنامه باعث میشه که گربه‌ در زمان مورد درست، میزان غذا و انرژی مورد نیازش رو به دست بیاره.

در پایان این مطلب چند تا نباید رو هم بگیم که حجت تموم شه؛
پیاز! خانواده‌ پیاز چه خام چه پخته از دسترس گربه دور نگه‌داشته بشه چون باعث بیماری‌های گوارشی می‌شه.
الکل هم که خیلی بدیهیه! کمتر از یک قاشق غذاخوری می‌تونه آسیب جدی به کبد و مغز وارد کنه!
شکلات! شکلات برای گربه سم هست! چون حتی مقدار کمی ازش باعث مشکلات قلبی، نارسایی کلیه و یا حتی باعث تشنج می‌شه. پس هرجا که می‌تونید پنهانش کنید.
و اما چیزهایی که اصلا فکرش رو نمی‌کنید! گل سوسن و ضد یخ!
گربه‌ها بیرون از خونه دوست دارن علف بخورن که این عادت رو با خودشون به داخل خونه هم میارن و باعث میشه که سراغ گل‌های آپارتمانی هم برن. گل سوسن، یا همون Lilium که از خانواده Madonna lilies هست، بخاطر دانه‌های نارنجی که داره برای گربه بسیار حطرناکه. اگر گربه دارید این گیاه رو نگه ندارید.
ضد یخ برای گربه ها بخاطر طعم شیرینش خیلی جذابه. ترکیب شیمیایی اتیلن گلیکول موجود در اکثر انواع ضد یخ برای گربه ها بسیار سمیه، حتی چند قطره‌ش.

با مطالب بلاگ زیشو همراه باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *