بلاگ

نکات مهم نگهداری از گربه پرشین

نکات مهم نگهداری از گربه پرشین

نکات مهم نگهداری از گربه پرشین

گربهٔ پرشین یا گربهٔ ایرانی یکی از هزاران نژاد گربه در جهان بوده، که با داشتن صورت و سری گرد و پوزه کوتاه،  بینی چرمی، گونه های چاق و بدن کوتاه و همچنین موهای بلند هستند که به یکی از گربه های زیبا و جذاب در تمام دنیا تبدیل شده است. گربه پرشین بهعنوان باوقارترین و باهوشترین نژاد گربه معروف میباشد. در این مقاله قصد داریم تمامی نکات مهم نگهداری از گربه پرشین را برای شما به تفصیر بکشیم.

در این مقاله درباره فرق گربه پرشین با دیگر گربه ها، انواع گربه پرشین، نژاد گربه پرشین، طول عمر گربه پرشین – بیماری های که این نوع گربه ها با آن سرو کار داردند، و راه درمان همچنین در خصوص تغذیه گربه پرشین و سلامت آن با توجه به مواد غذای مصرفی و در خصوص انواع غذاهای مخصوص گربه‌های پرشین، هوش و ذکاوت و روش های نظافت و در آخر درمورد کل هزینه ای نگهداری گربه پرشین صحبت خواهد شد

نژاد گربه پرشین

شاید در نگاه اول این گربه پشمالو و زیبا یک رفتار سرد و بی صدای از خود نشان دهد اما بشدت موجودی عاطفی و یک همراه مهربان است.گربه های پرشین آرام و بی صدا هستند و دارای یک نوع شخصیت بسیار متفاوت و خاص نسبت به بقیه گربه ها بوده که همین باعث برتریت آن شده .

یکی از قدیمی ترین نژادهای شناخته شده در دنیا میباشند که به احتمال زیاد حولو حوش سال 1600 ازایران (خراسان) بوسیله کشتی های تجاری به اروپا برده شده اند. این نژاد پشمالو در آمریکای شمالی بسیار مورد توجه و محبوبیت خاصی میباشد. لازم به ذکر است محبوبیت این گربه در زمان ملکه ویکتوریا رواج پیدا کرد . هرچند مدتها قبل تر نیز در آنجا حضور داشتند. در ادامه میتوانید به مقاله تخصصی در خصوص نژاد گربه پرشین مطالب بیشتری را مطالعه کنید.

 

انواع گربه پرشین
در واقعه این نوع گربه دارای نژادهای مختلفی میباشد که به دلیل ترکیب با نژادهای دیگر گربه، به یک دستبندی بزرگ از نژاد گربه پرشین تبدیل شده است. که معرفی همگی این نژاد های غیر ممکن میباشد! اما اما خب کارشناسان دسته‌بندی‌های مختلفی (بر اساس رنگ، شکل صورت و محبوبیت نژاد) برای گربه های پرشین پیشنهاد کرده‌اند.
دسته‌بندی که ما در ادامه این مقاله ارائه کرده‌ایم، 5 تا از محبوب‌ترین انواع گربه پرشین همراه با ویژگی‌های خاص هر نژاد است. با ما همراه باشید.

  • گربه صورت عروسکی (پرشین دال فیس – Doll Face Persian) یا پرشین کلاسیک
  • گربه هیمالین
  • گربه عروسکی یا فنجانی (Teacup Persian)
  • گربه  صورت تخت (فلت فیس – Peke-Face Persian )
  • گربه پرشین چین چیلا (Chinchilla)

 

گربه پرشین صورت عروسکی

اگر به دنبال یک گربه پرشین اصیل هستی که هیچگونه تغییر ژنتیکی در آن ایجاد نشده باشد، بدون شک این نوع گربه  تنها انتخاب شما میتواند باشد. همچنین این نوع به عنوان اولین گربه های پرشین در دنیا مطرح میباشد. اما از نظر ظاهری این مدل، دارای موهای بلند به رنگ های مختلف بوده که میتوان گفت به دلیل شکل و ظاهر، خصوصا شکل دماغ آنها کمتر دوچار مشکلات و مریضی ها از جمله ترشحات چشمی می باشد. اگر میخواهید اطلاعات بیشتری از این نوع گربه های را داشته باشید پیشنهاد میکنیم در ادامه به مقاله تخصصی گربه پرشین با صورت عروسکی سر بزنید.

گربه پرشین هیمالین

این مدل از گربه های پرشین ترکیب نژادی گربه پرشین با گربه سیامی است . از لحاظ شباهت بسیار به گربه پرشین نزدیک اما به دلیل تیر بودن رنگ موهایشان در قسمت پوزه ، گوش و دستو پا شبیه به گربه سیامی هم میباشد. هیمالین ها مانند پرشین ها، شیرین ، مطیع و ساکت هستند. او می تواند برای هر خانه ای که بتواند در آن از نشستن در یک دامان لذت ببرد، یک زینت باشد – مطمئناً برای کسانی که به اندازه کافی ویژگی های برتر او را تشخیص می دهند می تواند یک حیوان خانگی خوب باشد. اطلاعات بیشتر این مدل گربه پرشین و سیامی را در مقاله اطلاعات کامل درباره گربه پرشین هیمالین را مطالعه کنید.

گربه پرشین عروسکی یا فنجانی

بزارید اینجوری براتون توضیح بدم که گربه های خانگی به سه دسته بندی از لحاظ جسه تقسیم میشوند. هر کدام از این دسته های شامل مدل ها و انواع مختلف از گربه های خانگی میشود.

  • گربه های  بزرگ مثل گربه سیبرین یا گربه مین کوون
  • گربه خانگی متوسط مثل پرشین
  • گربه  خانگی کوچک مثل گربه های مانچکین

و اما گربه های فنجانی در دسته گربه های کوچک اندام قرار دارند که با روش های اصلاح نژادی و دست کاری های ژنتیکی به اندازه های بسیار کوچکی رسیده اند. قد این گربه های ملوس بین 10 تا 15 سانتی متر و وزنی در حدود 2 و نیم کیلوگرم است. غذای گربه فنجانی نیز مانند دیگر گربه های خانگی است و باید از غذای مخصوص گربه در انواع و طعم های مختلف استفاده شود. در زیر به معرفی چند مورد از غذای گربه میپردازیم. و اما اگر اطلاعات بیشتری  در خصوص نکات مهم نگهداری از گربه پرشین فنجانی میخواهید میتوانید مقاله همه چیز در باره گربه فنجانی را مطالعه کنید.

گربه پرشین صورت تخت

این گربه های پشمالوی زیبا به دلیل داشتن صورتی تخت به فلت معروف شده اند. یک جهش ژنتیکی باعث ایجاد صورت تخت در این نوع گربه پرشین شده است. داشتن سر مربع با بینی کوچک و فکی بزرگ و همچنین گونه‌های گرد و چشمان گردو و بزرگ از ویژگی های ظاهریشان میباشد. که اتفاقا این شکل ظاهر، باعث مشکل در تنفس آنها شده است. زمانی که سرما بخورد تنفس طبیعی بسیار برایش سخت خواهد شد و همین امر باعث میشود اکثریت دوچار مریضی آسم شوند. این نژاد به مراقبت و نگهداری بسیاری نیازمند است. علاوه بر اینکه مرتباً باید موهای آن‌ها را برس کشید و یا کوتاه کرد، باید مرتباً چشم‌های این گربه را پاک کنید. چشم آنها دارای مشکلات تخلیه اشک است که در صورت عدم مدیریت صحیح باعث ایجاد لکه بر روی صورتشان می‌شود.

گربه پرشین چین چیلا

گربه چین چیلا نوع خاصی از گربه های مینیاتوری است که دارای سری گرد و و صورت کوچیک و جذابی با چشمان بسیار زیبا به رنگ زمرد می باشد . که از لحاظ شخصیتی بسیار با وقار و آرامی است. این گربه دارای موی بلند و بسیار فراونی است که اورا به گربه مو بلند ایرانی لقب داده اند. موهای چین چیلا باید روزانه چند دقیقه برس کشیده شود تا از در هم پیچیدن و گره خوردن جلوگیری شود.

 

براي سلامت گربه خود ميتوانيد از غذاي گربه هپي كت استفاده كنيد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *