بلاگ

غذای سگ بزرگسال یا بالغ (Adult)

غذای سگ بزرگسال یا بالغ (Adult)

مرحله زندگیِ سگ بالغ

در پست قبلی (غذاي توله سگ يا (puppy) چي بايد باشه؟) گفتیم؛ مرحله زندگی یا سن سگ یکی از مهمترین ملاحظات موقع انتخاب غذا برای سگ هست. چون روی پروسه رشد و کیفیت زندگیش بسیار اثرگذاره و درصورت اشتباه تاثیرات مادام‌العمر ممکنه داشته باشه. پست امروز ما اختصاص داره به غذای سگ بزرگسال یا بالغ (Adult) و مرحله زندگی بزرگسالی آنها،که از 1، 2 سال به بالا محسوب میشود.

همچنین گفتیم که سه رده سنی کلی برای سگ ها وجود داره:

  • توله سگ (puppy) یا دوره رشد: کمتر از 1 سال / برای سگ های نژاد بزرگ یا غول پیکر (large or giant-breed puppy) کمتر از 2 سال
  • بزرگسالان یا بالغ (Adult): 1 ، 2 سال به بالا
  • سالمندان (Senior): از 7 سال به بالا

تغذیه در مرحله زندگیِ سگ بزرگسال یا بالغ

علی‌رغم اینکه زمان‌هایی بصورت قراردادی برای مشخص کردن زمان بلوغ سگ اعلام شده اما واقعا جواب صد در صد به این سوال که توله سگ من چه زمانی به یک سگ بالغ تبدیل می‌شه خیلی سخته! اما اگر زمانی که او یک توله‌ کوچک بود و شما سرپرستش شدید، قاعدتا باید شاهد تغییرات بسیار زیادی که او تجربه کرده رو دیدید و بخاطر دارید، مثلا دندان‌هاش دراومدن، یاد گرفته بازی کنه و البته کمی هم معاشرت یاد گرفته!

هرچقدر توله سگ ما بزرگ‌تر میشه، رشدش کندتر و ظریف‌تر خواهد شد و ما به عنوان والدین این حیوان خانگی خیلی مهمه که نسبت به تغییراتی که در هر مرحله از زندگیش رخ میده، آگاه باشیم و این تغییرات رو درک کنیم تا متوجه نیازهاش در طول مسیری که به بلوغ میرسه بشیم. و بدانیم بر چه اساسی غذای سگ بزرگسال یا بالغ (Adult) را تامین کنیم.

خب به سوالمون برگردیم؛

چه زمانی یک توله سگ، بالغ میشه؟

چه زمانی یک توله سگ، بالغ میشه؟

چه زمانی یک توله سگ، بالغ میشه؟

درسته که توله سگ ها یکباره به بلوغ نمی‌رسن، اما این انتقال از تولگی به بلوغ نسبتا سریعه! پس بیاید ابتدا کمی درباره این دوره بیشتر بدونیم.

بلوغ جنسی: اکثر سگ ها در 6 ماهگی زمانی که هنوز در مرحله رشد توله سگ هستن – هم از نظر جسمی و هم از نظر عاطفی- از نظر جنسی بالغ می‌شن. در این مرحله، اندام های جنسی توله سگ ما به طور کامل رشد کرده و او رسما قادر به تولید مثل خواهد بود!!
بنابراین 6 ماهگی بهترین زمان برای عقیم کردن توله سگمون هست تا از بارداری ناخواسته و رفتارهای پرخطر!! جلوگیری کنیم!

بلوغ فیزیکی (جسمی): از نظر فیزیکی، سگ ها در سن 1 سالگی کاملاً رشد  می‌کنن، اگرچه نژادهای بزرگ ممکنه تا 2 سالگی به رشد ادامه بدن. وقتی که توله سگ ما به بلوغ جسمی می‌رسه، ممکنه همچنان رفتارهایی شبیه توله سگ داشته باشه، اما نیازهای جسمیش مثل میزان کالری که باید مصرف کنه و میزان ورزش برای سالم موندن، به نیازهای یک سگ بالغ تبدیل میشه. پس اینجا باید به صورت آرام آرام غذای سگ بزرگسال یا بالغ (Adult) را در تغذیه او جای دهید.

بلوغ عاطفی: زمانی سگ ما به بلوغ عاطفی رسیده که مثل یک توله سگ یا نوجوان رفتار نکنه و به طور کامل در نقش یک سگ بالغ قرار بگیره. به طور معمول، سگ‌هایی که وارد بزرگسالی شدن و بالغ از نظر عاطفی، حواس‌پرتی کمتری دارن، در گوش دادن و اطاعت بهتر و رفتار آرام‌تر و صد در صد معقول‌تری دارن. زمان دقیق این نقطه عطف متفاوته، اما بیشتر سگ‌ها تا دومین سالگرد تولدشون به بلوغ عاطفی می‌رسن.

چطور با دوره نوجوانی توله سگ کنار بیایم؟!

در مسیر رشد توله سگ، فاصله زمانی بین رسیدن به بلوغ جنسی و بلوغ عاطفی مشابه دوران نوجوانی انسانه. این می‌تونه یک مرحله چالش برانگیز باشه. حتی گاهی اوقات رفتار توله سگ، ما رو به یاد رفتار یک نوجوان سرکش میندازه. البته که همه توله سگ های نوجوان مشکلات رفتاری از خودشون نشون نمیدن، اما خب، سرکشی‌ها بسیار رایجه. مهمه، زمانی که داریم، مرزها، انتظارات، صحیح و غلط‌ها، تذکرات و… رو براش مشخص می‌کنیم و می‌گیم، بسیار صبور، آرام، مهربان و عین حال محکم و ثابت قدم باشیم.

امیدواریم تا اینجای مطلب خسته نشده باشید! چون الان دیگه می‌رسیم به بررسی سایر نیازهای سگ درحال رشدمون، مثل غذا، مراقبت و ورزش

گفتیم که بلوغ جسمی سریع‌تر از بلوغ عاطفی اتفاق میوفته پس موضوع تغذیه سگ ما در این زمان خیلی مهم هست، در این قسمت می‌خوایم درباره نیازهای غذای سگ بزرگسال یا بالغ (Adult) صحبت کنیم؛

 

بهترین غذاهای سگ بالغ

 

غذای سگ بالغ

توله سگ های در حال رشد نیاز به انرژی بیشتری دارن، چون کالری زیادی می‌سوزن، بنابراین برای تامین انرژیشون به غذای حاوی پروتئین، چربی و کالری بالا نیاز دارن. با این حال، وقتی که اون‌ها به طور کامل رشد کردن، باید غذای سگ بالغ رو استفاده کنن تا نیازهای تغذیه ایشون رو براورده و از اضافه وزنشون جلوگیری کنه. برای جلوگیری از مشکلات شکمی، بهتره در طی یک هفته به آرامی و کم کم تغییر وضعیت بدیم و به تدریج مقدار غذای توله سگ رو کم کرده و غذای بالغ جدید رو به ظرف غذاش اضافه کنیم. توجه داشته باشید، گرما و سرمای شدید بیشتر روی سطح انرژی سگ تاثیر می‌گذاره، پس در انتخاب غذا، برنامه و رژیمی که براش مشخص می‌کنیم، شرایط آب و هوایی منطقه‌مون رو باید در نظر بگیریم. همواره در انتخاب غذا، ویژگی قابلیت هضم آسان رو در نظر داشته باشیم.
از اونجایی که سگ های بالغ مواد مغذی برای کمک تکامل رشد و بهبود ساختار پوستی و تقویت سیستم ایمنی نیاز دارن،غذاهای فرموله شده مرحله بلوغ خیلی بهشون کمک می‌کنه. به عنوان مثال، محصولات سری Adult هپی داگ (Happy dog) به طور خاص برای پاسخگویی به نیازهای یک سگ بالغ فعال فرموله شدن ادامه دادن مصرف غذای توله سگ، پس از رسیدن به دوران بلوغ می‌تونه منجر به مشکلات وزنی بشه، چون غذای توله سگ ها غنی شده از مواد مغذی مبتنی بر رشد هست.

مراقبت های لازم برای سگ بالغ (بزرگسال)

مراقبت‌های دامپزشکی سگ بالغ: سگ‌های بالغ سالم در دوران شکوفایی و اوجشون معمولا یک بار در سال برای بررسی سلامتی سالانه، دریافت واکسن سالانه هاری نیاز به مراجعه به دامپزشک دارن. چون در دوران توله‌ سگی مجموعه ای از واکسن ها رو از شش تا هشت هفتگی دریافت می‌کنن.

ورزش برای سگ بالغ : طبق اعلام ASPCA، نیازهای ورزشی یک سگ بالغ بسته به اندازه، نژاد، جنس، سن و سلامتی متفاوته. بعضی از از نژادهای کوچک و فانتزی می‌تونن با دنبال کردن شما در خانه و انجام بازی‌های گاه به گاه نیازهای ورزشیشون رو برآورده کنن، در حالی که سگ‌های بزرگ‌تر معمولاً به حداقل 30 دقیقه فعالیت شدید در روز نیاز دارن تا آرام و اندامشون متناسب بمونه. اگر سگی در دوران تولگی میل به فعالیت زیاد نداشته، احتمالا در دوران بلوغ به ورزش‌های ساختاریافته‌تری مثل پیاده‌روی، همراهی شما در پیاده‌روی یا بازی در حیاط خلوت نیاز مبرم داشته باشه.

لوازم سگ بالغ: لوازم سگ متناسب با رشد جسمیش تهیه میشه، برای مثال علاوه بر قلاده و بند بلندتر، ممکنه به ظروف غذا و آب بزرگ‌تر، تخت‌خواب جادارتر، جعبه یا کالسکه بزرگ‌تر و اسباب‌بازی‌های جدید که هم بزرگ‌تر و هم محکم‌تر هستن نیاز داشته باشه تا در برابر بازی‌های خشن‌تر مقاومت کنن!

تماشای بزرگسالی سگمون می‌تونه تلخ و شیرین باشه! و البته به اندازه سال اول زندگیش سرگرم کننده. پس از این دوران لذت ببرید، در مرحله نوجوانی، به واسطه آموزش‌های زیاد، ارتباط ما با سگمون خیلی بیشتر از قبل میشه، نکته مهم اینه که با محبت و مهربونی باهاش برخورد بکنید، تا به راحتی وارد مرحله بلوغ بشه. در مرحله بلوغ، پاسخ محبت‌هاتون رو به طرز شگفت‌آور و باور نکردنی دریافت خواهید کرد.

با پست بعدی که درباره مرحله سالمندی یار جانیمون هست، همراه ما در وبلاگ زیشو باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *