بلاگ

عقیم سازی سگ

عقیم سازی سگ

عقیم سازی سگ عملی است که مانع جفت‌گیری و باردار شدن حیوان می‌شود. در هنگام عقیم کردن سگ بخشی از بدن حیوان که وظیفه باروری را برعهده دارد، جدا می‌شود. در این صورت بدن سگ کمتر هورمون‌های مردانه و زنانه را تولید می‌کند. عقیم‌سازی سگ های نر و ماده با یکدیگر متفاوت است. در سگ‌های ماده با خارج کردن رحم و تخمدان از بدن آن‌ها این عمل صورت می‌گیرد. در برخی از موارد تنها اقدام به خارج کردن تخمدان‌ها می‌کنند. در سگ‌های نر اقدام به خارج کردن بیضه‌های آن‌ها می‌کنند. به‌طورکلی عمل عقیم سازی برای سگ‌های نر بسیار ساده‌تر است. سگ‌های ماده به طور سالانه دو بار فحل می‌شوند. در این دوران سگ ماده با ترشح بویی از خود موجب می‌شود که به سگ‌های نر اجازه جفت‌گیری دهند. بعد از انجام عملیات جفت‌گیری موجب بارداری سگ ماده می‌شود. در حقیقت صاحبان سگ‌های ماده و نر باهدف باردار نشدن سگ ماده و عدم جفت‌گیری اقدام به عقیم سازی آن‌ها می‌کنند. با انجام عمل عقیم سازی برای سگ‌های ماده و نر موجب عدم توانایی آن‌ها در جفت‌گیری می‌شود و نگرانی در این رابطه برای سرپرست سگ ایجاد نمی‌شود.

بهترین زمان برای عمل عقیم سازی سگ نر

دامپزشکان معتقد هستند که سگ‌های نر را می‌توانید تا ۱۰ سالگی نیز عقیم کنید. برخی ۶ ماهگی را زمان مناسب برای عقیم کردن می‌دانند و بعضی دیگر توصیه می‌کنند در ۱۲ ماهگی اقدام به این کار نمایید. بهتر است پیش از اقدام به این کار با دامپزشک مشورت کنید، چراکه موضوعات بسیار زیادی در بلوغ جنسی سگ تأثیرگذار است. بهتر است سگ‌هایی که از نژاد بزرگ‌تر هستند در ۱ سالگی و نژادهای عروسکی و یا متوسط در ۶ ماهگی عقیم شوند. معمولاً عقیم شدن سگ‌های نر پیش از بلوغ موجب کاهش رشد آن‌ها می‌شود، چراکه تستوسترون در رشد استخوان تأثیر می‌گذارد. اگر قصد عقیم‌سازی پت خود دارید و سگ شما بالغ شده، زمان دقیق آن را چرخه باروری و تولیدمثل تعیین می‌کند، در نتیجه با دامپزشک مشورت کنید و از او راهنمایی بخواهید. سعی کنید بعد از بالغ شدن سگ اقدام به عقیم‌سازی کنید، چراکه امکان ایجاد مشکلات و بیشتر شدن ریسک عمل وجود دارد. یکی از عوامل مؤثر برای بروز عوارض عقیم شدن سگ نر، نژاد و شرایط نگهداری آن است. بدشکلی لگن و بیماری رباط صلیبی جزء عوارضی محسوب می‌شود که در برخی نژادها پیش از رسیدن به سن بلوغ، اقدام به عقیم سازی می‌کنند.

قبل از عمل عقیم‌‌سازی سگ چه مواردی را باید رعایت شود؟

هنگامی‌که قصد عقیم‌سازی پت خود را دارید با هماهنگی دامپزشک پیش از عمل، از سگ آزمایش خون گرفته شود. با آزمایش خون می‌توانید از سلامت و آمادگی سگ برای عمل عقیم‌سازی اطمینان حاصل نمایید. با انجام آزمایش خون می‌توانید متوجه شوید که داروی بیهوشی روی سگ شما تأثیر منفی نمی‌گذارد. نکاتی که کلینیک دامپزشکی پیش از عمل به شما ارائه می‌کند را باید رعایت نمایید. مصرف داروی بیهوشی موجب حالت تهوع سگ می‌شود، در نتیجه دامپزشکان توصیه می‌کنند ۸ ساعت قبل از عمل به آن‌ها غذا ندهید. مصرف آب ایرادی ندارد و می‌تواند تا صبح روز عمل، آب بخورد.

مراقبت‌های بعد از عقیم کردن سگ نر

مراقبت‌های بعد از عقیم‌سازی شامل موارد زیر می‌شود:

این امکان وجود دارد که سگ شما بعد از گذشت ۲ روز پس از عمل، به‌دلیل حالت تهوع و داروی بیهوشی اشتها نداشته باشد. در این مواقع به‌هیچ‌عنوان به‌زور به سگ خود غذا ندهید.
مکان نگهداری سگ خود را از دیگر حیوانات تفکیک کنید و محیط آرام را برای پت آماده نمایید.
بعد از گذشت ۲ هفته پس از عمل اجازه بازیگوشی، بالا و پایین پریدن را به سگ ندهید.
هر روز جای بخیه را بررسی کنید. اگر دچار قرمزی، تورم و یا بخیه آن بوی بدی می‌دهد، بلافاصله با دامپزشک در میان بگذارید.
تا ۱۰ روز بعد از عمل، سگ را به حمام نبرید.
اگر سگ شما رفتار غیرعادی مانند بی‌حالی، اسهال و استفراغ دارد با دامپزشک تماس بگیرید.
مصرف آنتی‌بیوتیک بعد از عقیم‌سازی باید براساس نژاد، سن و تشخیص دامپزشک باشد.
برای عقیم‌سازی سگ نر دامپزشک اقدام به بیهوش کردن پت می‌کند، در نتیجه طبیعی است حیوان بعد از عمل گیج یا پرخاشگر باشد.
برای مدت‌زمان کوتاهی سگ خود را دور از دسترس کودکان نگهداری نمایید.
بهتر است گردنبند الیزابت را خریداری نمایید، در این صورت سگ از بازی‌کردن و یا گاز گرفتن محل بخیه خودداری می‌کند.

تأثیر عقیم‌سازی و خنثی‌سازی در رفتار سگ

عقیم‌سازی می‌تواند به تغییر رفتار ناخواسته سگ شما کمک کند. عقیم شدن سگ‌های نر موجب جلوگیری مشکلاتی مانند پرخاشگری می‌شود. سگ شما در بیرون از خانه کمتر می‌چرخد و مانع بروز حوادث احتمالی مانند برخورد با اتومبیل و یا درگیری با دیگر سگ‌های نر می‌شود. سگ‌ها بعد از عمل کمتر با پاشش ادرار با بوی شدید در تمام خانه، قلمرو خود را تعیین می‌کنند. همچنین در این صورت امکان سوارشدن بر دیگر سگ‌ها، افراد و اشیاء کاهش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *