بلاگ

سلامت چشم و گوش سگ

سلامت چشم و گوش سگ

سلامت چشم و گوش سگ

چشم سگ­ها بطور طبیعی دارای ترشحاتی است که مازاد آن از گوشه چشم جاری شده و موهای قسمت پائین گوشه داخلی آنرا را مرطوب می کند. در سگ­های پوزه کوتاهی که چشمان برجسته و بیرون زده دارند، این ترشحات در مقایسه با دیگر سگ­ها بیشتر است. در حیوانات سفید، رد این ترشحات چشمی بصورت مسير نارنجی تا قهوه­ای رنگی به نظر می آید و دلیل این امر اکسید شدن املاح آهن موجود در آن در معرض جریان هواست. سعی کنید هر روز و بعد از برس زدن، با یک تکه پنبه تمیز و مرطوب مسیر این ترشحات را تمیز کنید، در غیر این صورت پس از مدت کوتاهی این مواد در کناره های چشم حیوان خشک شده و به توده سفت و تیره رنگی تبدیل می شود و می تواند محل تجمع باکتری ها و عوامل ایجاد کننده عفونت های چشمی شود. در این پست به سلامت چشم سگ ها و سلامت گوش سگ ها می پردازیم نکاتی که باید به آن ها توجه کنید را بیان می کنیم.

زخم قرنیه

عوامل متعددی از خار گیاهان نوک تیز گرفته تا اصابت جسم فلزی نوک تیز و برنده، انجام جراحات یا وارد شدن ضربه باعث از بین رفتن و یا نقصان در یکی یا تعدادی از لای های اپی تلیال پرده های قرنیه می شود. در صورتی که فقط پرده خارجی چشم دچار آسیب دیدگی و یا پارگی گردد، اصطلاحلا به نام ساییدگی یا خراش قرنیه موسوم است.

در صورتی که مدت زمان طولانی از این گونه صدمات لایه های پرده قرنیه چشم گذشته باشد، از محلول های رقیق شده ی نیترات نقره جهت تحریک پرده قرنیه و به زنده و فعال شدن پرده قرنیه مباغدرت می ورزند و با استفاده از پماد های ویتامین آ و آنتی بیوتیک های اختصاصی چشم ( نئومایسین، پلی میکسین، باستیراسین، جتنامایسین ) هر 6 ساعت یک بار مورد استفاده قرار می دهند.

کدورت عدسی چشم

کدورت عدسی چشم اصولا در اثر تغییرات پاتولوژیک پروتئین عدسی و یا در اثر اختلالات در گسستگی در ترتیب فیبر های عدسی ایجاد می شود. این عارضه در سگ ممکن است جنبه وراثت داشته و در اثر بیماری های متابولیک نظیر بیماری قند در سگ ها و یا گاهی در اثر ضربات ضربه ای به چشم ایجاد شود.

لزوما ممکن است در اثر مسائل تغذیه ای در توله ها نظیر کمبود بعضی از اسید های آمینه مانند ( ارژنین ) ایجاد گردد. تا کنون هیچ گونه درمانی جهت کدورت عدسی چشم ( کاتاراکت ) در سگ توصیه نشده است.

امروزه انجام عمل جراحی با تکنیک ههای بسیار پیشرفته و مدرن جهت تعویض و خارج کردن عدسی و جایگزین کردن عدسی به داخل کپسول عدسی کرده اند، توانسته اند، کدورت و دید چشم را به صورت اولیه در حیوان برگشت پذیر کند.
یکی از مهمترین مسائل در رابطه با حفظ سلامت گوش­ها، جلوگیری از ورود آب و مایعات دیگر به گوش در حین حمام کردن است. همانطور که در توضیحات مربوط به شستشو عنوان شد، گوش سگ­ها از یک کانال عمودی و یک کانال افقی تشکیل شده و مایعات وارد شده به گوش، در این کانال افقی به دام افتاده و نمی­توانند خارج شوند. در این وضعیت، میکروارگانیسم ها از این شرایط مرطوب و آلوده استفاده کرده و به تکثیر و تزاید می پردازند و در نهایت باعث ایجاد عفونت های گوش میانی و داخلی خواهند شد. اگر احساس کردید آب وارد گوش سگتان شده، در کمال آرامش حیوان را مقید کرده و با یک گوش پاک کن بلند، سوآپ، یا توسط پنسی که انتهای آن با یک تکه پنبه پوشیده شده، داخل آنرا کاملاً تمیز کنید. اگر از عهده این کار بر نمی آیید، می­توانید به کلینیک های دامپزشکی مراجعه کرده و از پرسنل آنجا برای انجام این کار کمک بگیرید. بد نیست هر چند وقت یک بار که به کلینیک مراجعه می کنید، از پرسنل آنجا بخواهید تا گوش حیوان شما را معاینه کرده و در صورت نیاز داخل آنرا تمیز کنند.

در نظافت گوش سگ کندن و خارج کردن موهای اضافی داخل گوش به کمک پنس مخصوص نیز از کارهایی است که بهتر است هر چند وقت یکبار انجام شود. انجام این کار در مورد سگ­های مو بلند از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و بهتر است ماهی یکبار انجام شود. اگر سگ شما از نژادی است که گوش های بلند و آویخته دارد، بهتر است گاهی اوقات بخصوص در فصل گرما گوش های حیوان را روی سرش آورده و با یک گیره نرم و سبک در بالای سر نگه دارید تا هوا درون مجرای گوش جریان یافته و از تجمع رطوبت و عوارض ناشی از آن جلوگیری شود. انجام این کار در فصول گرما، هر ۲ هفته یکبار به مدت یک نصف روز کافی خواهد بود. در صورت بروز هر نوع ناراحتی از قبیل وارد شدن آب، ورود انگل­ها و حشرات، ورود اجسام خارجی و عفون­های گوش، حیوان بی قرار شده و ناله می کند، دست و پای خود را به گوش­هایش کشده و سر خود را مدام تکان می دهد و در صورت عفونت گوش داخلی سر خود را کج نگه داشته و یا تعادلش را هنگام راه رفتن از دست می دهد. در صورت مشاهده هر یک از این حالات، حتماً با دکتر دامپزشک مشورت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *