بلاگ

درباره سگ ها و تغذیه‌شون بیشتر بدونیم

درباره سگ ها و تغذیه‌شون بیشتر بدونیم

درباره سگ ها و تغذیه‌شون بیشتر بدونیم

اگه بخوایم یک مطلب خوب و کامل کارشناسی شده را برای تغذیه سگتون بهتون پیشنهاد کنیم، همین مقاله ای است که دم دستتونه. توی مطلب درباره سگ ها و تغذیشون بیشتر بدونیم، صحبت از اینکه سگ هم خانه ای خود را با غذای گوشتی و یا غذای گیاهی تغذیه کنیم یا نه و چه مقدار از هر کدام از این مواد به او داده شود صحبت شده. همچنین در خصوص گوارش و تغذیه سالم و ناسالم برای سگ صحب شده. و در آخر از تنوع نژادی در متابولیسم و نیازهای غذایی سگ تاثیر داره صحبت شده.

اصول تغذیه حیوانات خانگی مخصوصا سگ ها همچنان در حال تکامله. نمونه‌ای از این پیشرفت مربوط به موضوع “سگ‌ های گوشتی” هست که سال‌ها مطرح می‌شد، شاید حدود سی سال! که باعث شده بود در سراسر ایالات متحده، سگ ها، کاملا بیمار و در حال مرگ به کلینیک‌ها آورده می‌‌شدن، اون‌ها لاغر و ضعیف شده بودن همراه با ریزش مو و عدم تعادل متابولیک که نتیجه خوردن غذای کنسرو شده سگ “سراسر گوشت”(All Meat) بود.

تقریباً همه مردم در اون زمان فکر می‌کردن که سگ ها کاملا گوشتخوار هستن. البته در همین دوره‌ای که ما زندگی می‌کنیم هم، هستن کسانی که هنوز نمی‌دونن، سگ‌ها فقط گوشتخوار نیستن و اینکه اگر سگ ها برای مدت طولانی 100% گوشت استفاده کنن؛ نمی‌تونن زنده بمونن.

در این پست و احتمالا یک پست دیگه، چند سوال پرتکراری که از دامپزشک ها پرسیده می‌شه و چند مورد مهم درباره غذای سگ رو بررسی می‌کنیم؛

از اونجایی که سگ ها گوشتخوار هستن، آیا به این معنی هست که اون‌ها باید رژیم غذایی مبتنی بر گوشت داشته باشن؟قبل از جواب دادن به این سوال، بیاید با سگ‌ ها خیلی اجمالی اما بیشتر آشنا بشیم و بعد جواب رو ببینیم.

آیا سگ ها باید رژیم غذایی مبتنی بر گوشت داشته باشن؟

خب سگ به عنوان یک گونه، عضوی از راسته علمی Carnivora هست، گروه بزرگی از پستانداران که ساختار دندانی مشابهی دارن. نیازهای غذایی حیوانات متعلق به این راسته کاملا متفاوته و بعضی از اعضای این گروه در رژیم غذاییشون نیاز مطلق به گوشت دارن (که گوشتخواران اجباری یا واقعی نامیده می‌شن)، در حالی که بعضی دیگه میتونن نیازهای غذایی خودشون رو از طریق خوردن گیاه (رسما گیاهخواری) یا ترکیبی از گوشت و گیاهان (همه چیزخواران) تامین کنن.

سگ ها باید رژیم غذایی مبتنی بر گوشت داشته باشن؟

سگ ها باید رژیم غذایی مبتنی بر گوشت داشته باشن؟

مثلا؛ گربه ها نمونه‌ای از گوشتخواران اجباری، گاوها نمونه ای از گیاهخواران و سگ ها و انسان ها دو نمونه از حیوانات همه چیزخوار هستن. ساختار دندانی و روده سگ‌ ها با سبک همه‌چیزخواری سازگار شده، یعنی سگ ها در شرایط عادی می‌تونن نیازهای غذایی خودشون رو با خوردن ترکیبی از غذاهای گیاهی و حیوانی تامین کنن.

مواد پروتئینی و چربی ها نسبت به ویژگی کیفیت و قابلیت هضم اهمیت کمتری دارن. یعنی اگر روی غذایی که برای سگتون تهیه می‌کنید صرفا از برچسب “پروتئین بالا” استفاده شده، رسما ارزش چندانی نداره، اینجوری توضیح بدیم که؛ ما می‌تونیم یک غذای سگ “پر پروتئین” ارائه بدیم که پروتئینش تشکیل شده از یک ماده غیرقابل هضمه و اگر دستگاه گوارش سگ قادر به تجزیه مولکول های پروتئینی به اسید آمینه و درنهایت جذب نباشه درواقع یک منبع غذایی بی ارزش برای سگ هست!

سگ ما رشد منظمی خواهد داشت، اگر یک رژیم غذایی متعادل داشته باشه. برای مثال غذاهای هپی داگ (Happy Dog) پروتئین بالا اما قابل هضم دارن، برای همین سال‌هاست که این برند همچنان پرطرفدار و محبوبه!

تحقیقات در مورد تغذیه پایه و کاربردی سگ‌ها مشخص کرده؛ یک رژیم غذایی متعادل باید حاوی مقدار مناسبی از مواد معدنی، ویتامین ها، اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب ضروری و خاصه. تمام این‌ها برای ساخت و نگهداری بافت و انجام واکنش های بیولوژیکی مورد نیاز هستن، مقادیری که در غذای سگ نیاز داره تا حدودی مرتبط با مرحله زندگی سگ كه به طور مثال ميتوانيد مقاله  غذاي توله سگ چي بايد باشه رو مطالعه كنيد تا متوجه بحث رابطه سن سگ و تغذيه، بشويد(توله سگ، نوجوان، بزرگسال، بارداری، سالمند) هست.

پس با این توضیحات، رژیم غذایی کاملاً گوشت، یک رژیم نامتعادل نخواهد بود و تمام نیازهای غذایی سگ را برآورده نمی‌کنه!

آیا سگ ها نمی‌تونن کربوهیدرات ها رو هضم کنن؟

از جمله سوالات دیگه‌ای که پرسیده می‌شه اینه که صاحب سگ می‌گه؛ به من گفتن سگ ها نمی‌تونن کربوهیدرات ها رو هضم کنن. آیا این درسته؟

سگ‌ها برای برآوردن نیازهای انرژی خودشون از پروتئین‌ها و چربی‌ها به‌عنوان منابع اولیه انرژی استفاده می‌کنن، اما به این معنی نیست که نمی‌تونن از کربوهیدرات‌ها استفاده کنن. واقعیت اینه که دستگاه گوارش سگ آنزیم هایی رو تولید می‌کنه که مخصوص هضم نشاسته و قند هستن و این یعنی سگ ها قادر به هضم کربوهیدرات ها هستن. با این حال، کربوهیدرات های پیچیده مثل غلات زمانی که پخته می‌شن قابلیت هضم بیشتری دارن و در ادامه این سوال مطرح میشه؛

من شنیده‌م که سگ ها فقط باید غذاهای خام بخورن و نمی‌تونن غذاهای پخته شده رو به درستی هضم کنن. آیا این درسته؟

سگ‌های اهلی طی سال‌ها مصرف غذایی همراهان انسانی بهشون می‌دادن، از جمله غذاهای پخته شده، به این نوع غذا سازگار شدن. همونطور که بالا گفتیم، سگ ها بعد از پخته شدن می‌تونن کربوهیدرات های پیچیده رو راحت تر هضم کنن. تغذیه با جیره های خام می‌تونه خطرات زیادی رو برای سگ و همچنین افراد خانه به خصوص اون‌هایی که جوان هستن یا دارای نقص ایمنی‌اند، به همراه داشته باشه.

آیا تفاوت نژادی در نیازهای غذایی تاثیر داره؟!

در چند دهه گذشته، متخصصان تغذیه و محققان دامپزشکی متوجه شدن که تنوع نژادی در متابولیسم و نیازهای غذایی تاثیر داره. نژادهای سگ‌هایی که در مکان‌های خاص بزرگ شدن، مثل نژادهای نواحی قطب شمال و برخی از نژادهای آبی، ممکنه با رژیم‌های غذایی تخصصی که در محل زندگیشون رایج هست سازگار شده باشن. همخونی و تفاوت های ژنتیکی بین افراد در هر گونه می‌تونه منجر به نیاز بیشتر، به شخصی سازی رژیم غذایی حیوان خانگی برای بهینه سازی سلامتش بشه.

برای بررسی وضعیت درباره سگ ها و تغذیه‌شون ما حتما باید علاوه بر در نظر گرفتن نژاد سگ، سبک زندگی سگ خودمون رو هم در نظر بگیریم. سگ‌های خونگی که مشغول هستن مثل سگ‌های شکاری، سگ‌های گله و.. نسبت به سگ‌های لپ‌ (Lap Dogs) یا همون سگ‌های خونگی بغلی!! نسبت بیشتر و متفاوتی از پروتئین و چربی در رژیم غذاییشون نیاز دارن.

آیا تفاوت نژادی در نیازهای غذایی تاثیر داره؟!

آیا تفاوت نژادی در نیازهای غذایی تاثیر داره؟!

هر کیسه غذای سگ به نسبت وزن یا نژاد سگ پیشنهاد و ارائه می‌شه. به خاطر داشته باشید که هر سگی منحصر به فرده! از نظر میزان متابولیسم (چقدر سریع کالری می‌سوزونه) و نیازهای تغذیه ای. ما می‌تونیم در یک ظرف دائما غذا قرار بدیم که بهش می‌گن “انتخاب آزاد” (free choice) که هر زمان سگمون میل داشت غذا بخوره، میتونیم هم بصورت محدود (restricted) و یا “قسمت یا مقدار کنترل شده” (portion controlled)، یک یا دوبار در روز به سگ غذا بدیم، چیزی که مهم هست اینه که ما متوجه و مطمئن باشیم سگمون به میزان مورد نیاز غذا می‌خوره؛ نه بیشتر و نه کمتر!

خوب به سگتون نگاه کنید اگر برای نژاد خودش خیلی لاغر به نظر می رسد پس به غذای بیشتری بهش بدهید. اگر سگ یا توله سگ چاق‌تره یا اضافه وزن به نظر می رسد، مقدار غذاش رو کم و روی تحرکش بیشتر کار کنید. لطفا به یاد داشته باشید که، بعضی  از نژادها مثل ستترها (Setter) و سگ های اصطلاحا دیدبان (sight-hounds) معمولا “لاغر” هستن.

احتمالا حدود 75٪ سگ‌ها روش اول که “انتخاب آزاد” هست رو ترجیح می‌دن و در اکثر مواقع وزن ایده‌ال رو دارن مگر اینکه سگ اضافه وزن داشته باشه، که اون موقع نیاز به یک برنامه غذایی دقیق و محدود کننده‌ست تا سگ بدون اذیت شدن به وزن طبیعی بگرده.

پس نتیجه این شد که مقدار غذا برای هر سگ نسبت به نژاد، سن، میزان تحرک و عملکرد متابولیک متفاوته. به عنوان مثال، شما می تونید دو تا سگ داشته باشید که هر کدوم 40 پوند وزن دارن، این دو تا سگ می‌تونن از دو نژاد مختلف و حتی از یک نژاد باشن و یکیشون برای حفظ وزن 40 پوندیش به غذای بیشتری (شاید حتی دوبرابر بیشتر) نسبت به اون یکی سگ نیاز داشته باشه.

امیدواریم که در این مطلب تونسته باشیم اطلاعات مفیدی بهتون داده باشیم، با مطالب وبلاگ زیشو همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *