بلاگ

خاك گربه چيه؟ چه كاربردي داره؟ (بهترين مارك)

خاک گربه

اگه در خانه پت دارید باید برای تهیه بعضی از نیازهای او قدم سریعی بردارید. چرا که یک سری از نیازه های حیوان خانگی بسیار مهم است که باید از همان لحظه اول ورود آنها به خانه، موجود باشد. مثلا گربه های به یک وسیله بسیار پر اهمیت مانند باکس خاک و خاک گربه نیازمنده. میخوام بهتون بگم این دوتا مهم چی هستند. که در نگهداری از گربه ها بسیار اهمیت دارد.

خاک گربه چیست؟

گربه های که در طبیعت و بیرون از خانه زندگی میکنند. به طور غریزی برای دفع ادرار و مدفوع خود مشغول کندن زمین میشوند، و در آن مکان حفر شده اجابت مزاج میکنند. پس از اتمام کارشان روی آن را با خاک می‌پوشانند و با این کار بوی تند آن را خنثی می‌کنند و به این ترتیب شکارچی‌های دیگر از روی چنین بویی نمی‌توانند آنها را پیدا کنند. اما برای گربه های خانگی شرایط متفاوته و ما به عنوان والد این پشمالوی جذاب باید این فضا را برای او تعبیه کنیم. و با تهیه خاک گربه از فروشگاه های معتبر نیاز اولیه گربه را تامین کنیم.

خاک چه ویژگی های باید داشته باشد؟

تا قبل از سال 1940 میلادی گربه های خانگی نیز برای دفع فضولات خود از خاک باغچه استفاده میکردند. اما با توجه به مشکلات پیش آمده هم برای سلامت گربه هم سلامت افراد خانه، نیازمندی به تولید خاک گربه تجاری در اهمیت قرار گرفت . و 3 نوع خاک گربه تولید شد. که به این صورت است:

 • خاک توده شونده (Clumping Cat Litter)
 • خاک غیر توده شونده (Non-Clumping Cat Litter)
 • خاک کریستال (Silica Gel)

هر کدام از اینها در برند های مختلف تولید میشود اما کیفیت و یک سری ویژگی های باعث محبوب شدن یا نشدن آنها خواهد شد. اما در ادامه به معرفی این سه نوع میپردازیم.

توده شونده : این نوع خاک که معمولا با رنگ خاکستری در بازار موجوده، که متریال آن از بنتونیت و خاک رس تشکیل شده و پس از مرطوب شدن حجیم شده و به شکل یک توده سخت درمی‌آید و به همین دلیله توده شونده، باعث جذب بالای مایعات میشود. و بوی نامطبوع به خودش نمی گیرد و به راحتی گلوله ها از خاک تمیز جدا میشوند. اما معایبی هم دارد که لازم به گفتنه، دارای گرد و غبار است – وزن سنگینی دارد – به پنجه‌های گربه می‌چسبد و در کل خانه پخش می‌شود.

غیر توده شونده : اگه به محیط زیست اهمیت میدهید میتوانید این نوع خاک را برای گربه تون تهیه کنید. چرا که این خاک از گلوله‌های کوچکی تشکیل شده که مواد موجود در آن از روزنامه‌های بازیافتی فشرده شده همراه با خاک اره می باشد. و همین باعث تجذیه پذیری و سازگار با محیط زیست شده است. به دلیل سبک بودن این خاک به راحتی قابل حمل میباشد. اما از خاک بنتونیتی گرانتر هستند. وبرای استفاده گربه باید مقدار زیاد توی ظرف ریخته شود تا عمق بیشتری داشته باشد.لازمه بدونیدباید زود به زود عوض شوند چون بوی نامطبوعی می‌گیرد.

کریستال : اگه قیمت خاک بستر برایتان خیلی مهم نیست، و در عوض سلامت گربه در اهمیت است، پیشنهاد میکنم این نوع خاک را تهیه کنید. از جدیدترین نوع تولید شده خاک میباشد که از سدیم سیلیکات متخلخل بوده و به شکل ذرات گرانول شفاف درآمده است. جذب بالای مایعات و داشتن بوی معطر از ویژگی های آن میباشد. کریستال‌های خاک سیلیکاژل وزن سبکی دارند. با زرد شدن رنگ خاک می توان زمان تعویض آن را فهمید.
بعضی از گربه‌ها به خاک گربه سیلیکاژل  علاقه ندارند، چون در هنگام ایستادن روی آن، در پاهای‌شان احساس تیزی دارند و این احساس ناخوشایندرا دوست ندارند. اما از خودشان ردی به جای نمی‌گذارند – به وسایل خانه نمی‌چسبند – قدرت جذب خیلی بالایی دارند –  به راحتی جمع می‌شوند – خیلی سبک هستند و حملشان راحت است

بهترین مارک خاک گربه

بهترین مارک خاک گربه

 

برترین برند های خاک بستر گربه

وقتی در مورد بهترین خاک برای گربه‌ها یا بهترین بستر برای گربه صحبت می کنیم، باید جنبه های مختلف آن را در نظر بگیریم. چرا که بعضی از خاک ها موجود، در جذب ادرار موثر هستند، اما همه آنها در از بین بردن بوی مدفوع زیاد موثر نیستند. در زیر به معرفی چند برند معتبر خاک گربه می پردازیم. امیدواریم بتونیم کمکی به انتخاب شما کرده باشیم.

 • خاک کت مت
 • خاک ژوانیت
 • خاک بلو کت
 • خاک شاتوت
 • خاک میونا
 • خاک بستر گربه کویین
 • خاک بستر پی سی ال
 • خاک بستر آریستوکت مدل گرانولی
 • خاک بستر  میوگی
 • خاک کتیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *