بلاگ

درباره غذای سگ ((100% جامعترین مطلب فارسی))

جامعترین مطلب فارسی درباره غذای سگ

جامعترین مطلب فارسی درباره غذای سگ

 

 • سگ خونگی داری؟ و نمیدونی دقیقا باید چه غذایی بهش بدی؟
 • نمی دونی روش تغذیه مناسب و مفید براش چه؟ با زیشو همرا باش تا کامل از صفر تا صد روش تغذیه سگ مطلع شوی…

درباره سگ ها و تغذیه‌شون بیشتر بدونیم

از همان روزهای اول که اقدام داشتن یک هم خانه ای سگ میکنید، باید اولین نکته ای که بهش توجه كنيد، تغذیه سگ باشد. دقت در بایدها و نباید های، غذای سگ میتونه یک هم خانه ای سالم و شاد را برای ما به ارمغان بیاره. اگر غذای مورد استفاده دارای مقادیر کافی ویتامین، پروتئین و مواد معدنی باشد، دیگر کار نسبتا تمام است. اما چه ویتامین ها و چه مواد مغذی باید در غذای دوست ما باشد؟! در ادامه با خواند کامل مقاله درباره سگ ها و تغذیه‌شون بیشتر بدونیم میتوانید به راحتی اطلاعات كلي از مقدار مواد مغذي براي سگ خود با خبر شويم.

تفاوت غذاي خشك و تر در يك پاراگراف

در دسته بندی کلی و اولیه غذای سگ به دو دسته غذای خشک و غذای تر یا مرطوب تقسیم میشود. که تفاوتی اساسی میان این دو نوع غذا وجود دارد، و آن هم میزان رطوبت میان آن‌ها است. که همین تفاوت، بر ماندگاری غذا تاثیر بسزایی دارد. چرا که غذای خشک معمولا 10درصد رطوبت و همچنین غذای مرطوب 75% تا 85% رطوبت دارد. لازم به ذکر است که مقدار کالری در حجم هر کدام از این دونوع غذا (خشک و تر) متفاوت میباشد . غذای خشک در حجم کم کالری بیشتری از غذای تر در همان حجم را دارد. در واقعه باید غذای تر با وزن بیشتری مصرف شود تا همان اندازه کالری که در مواد خشک وجود دارد،به بدن حیوان شما اضافه شود.

غذای خشک سگ چیست

شاید این سوال رو داشته باشید که غذای خشک چیه و از چی درست شده ؟ این غذا ها ظاهری شبیه به بسکویت های قهوه ای دارند که تمامی مواد مغذی بدن سگ را تامین میکند. البته اگر یک برند معتبر مثل غذای خشک هپی داگ  باشد. فرایند کلی ساخت این نوع تغذیه به این صورت است که مواد تشکیل دهنده سالم و پر مغذی رو با نسبت های مناسب با هم مخلوط میکنند و خمیری بدست میآید و بعد آنر در غذا سازهای مخصوص مثل فر گذاشته و عمل پختن آنها انجام میشود. و در آخر سر آنها را به شکل و قطعه های کوچیکتر خرد میکنند و بسته بندی میشود.

مزایای غذای خشک برای سگ

همانطور که داشتن یک حیوان خانگی بسیار لذت بخش هست، به همان اندازه باید به تغذیه او نیز اهمیت داده شود. اگر شما یک هم خونه ای، سگ دارید و از بین غذای خشک و تر دچار تردید هستید، با ما همراه باشید.

از همین ابتدا به شما توضیح دهیم که مهم، تر و خشک بودن مواد غذایی نیست بلکه مورد اهمیت مواد مغذی داخل این نوع تغذیه هاست که برای سلامت سگ ما اهمیت دارد. اما این بسته به انتخاب سگ دارد که کدامیک را برگزیند.

با توجه به اینکه کالری مورد نیاز در غذای خشک فراوانتربوده و از لحاظ پاکیزگی و راحتی مزایای بیشتری دارد، در نتیجه این نوع غذا مورد پسند والدین سگ می باشد.از مزایا دیگر غذای خشک، میتوان به این موارد اشاره کرد که باعث پاکیزگی دندانهای سگ شده و همچنین دور ریز ندارد و از لحاظ حمل و نقل و نداشتن بو در سفرهای کوتاه راحت تر از غذای مرطوب میباشد.

بهترین غذای خشک برای سگ

غذایی که دوست کوچولوی شما میخوره، باید چندتا ویژگی مهم داشته باشه تا با یک همراه سالم و پر انرژی گذر زمان رو تجربه کنید. اولا غذای آنها باید نسبتاً مواد مغذی زیادی برای تمامی قسمت های بدن از جمله گوارش- پوست و مو داشته باشد. ثانیا باید انرژی مورد نیاز آنها را نه کمتر و نه بیشتر درحد اعتدال تامین کند. غذای خشک برند های معتبر تمامی این ویژگی ها را با تنوع و طعم های مختلف دارند.

انواع غذاهای خشک برای سگ‌ها

انواع غذاهای خشک برای سگ‌ها

اگر میخواهید بدانید چه نوع غذای خشکی برای سگ تان مناسب است باید این چند آیتم مهم: پروتئین (مثل گوشت، سفیده تخم مرغ و …)-چربی (مثل چربی های گیاهی یا حیوانی)-کربوهیدرات (مانند برنج، سیب زمینی، گندم، پاستا و …)-ویتامین ها-مواد معدنی (آهن، پتاسیم، کلسیم، فسفر، …) -اسیدهای چرب ضروری (امگا 3 و 6) را در ترکیباتش داشته باشد. و بسته به مزاج و سن حیوان خود، طعم های مختلف را انتخاب کنید

چرا كه مرحله زندگی یا سن سگ یکی از مهمترین ملاحظات موقع انتخاب غذای سگ هست، تغذیه بیشتر یا کمتر از مقادیر بهینه مواد مغذی می‌تونه تأثیرات مثبت و منفی و حتی طولانی مدت یا مادام‌العمر بر سلامت سگ عزیز ما داشته باشه. 

غذای سگ نوزاد

غذای مناسب برای سگ نوزاد از همان بدو تولد بدون شک شیر مادرش است که بسیار مفید و دارای مواد مغذی و کاملی برای رشد نوزاد میباشد. در واقعه تا سه هفتگی یعنی 21 روز از تولد آنها باید فقط شیر مادر بخورند. اما مادر توله در شش هفتگی او، شروع بجدا کردن توله از خود می‌کند چون توله‌ها کم کم دندان در می‌آورند و در این سن میتوانند شروع به خوردن تخم مرغ پخته ورقه ورقه شده همراه با چند قطره روغن زیتون کنند. آب تازه و تمیز باید همیشه در اختیار توله ها باشد. آب مانده و ناسالم یکی از راه‌های ایجاد بیماری است. به تفاوت غذای خشک و مرطوب برای توله سگ نیز توجه کنید.

غذای توله سگ

توله سگ ها در این سن معمولا والدین جدید خواهد داشت. پس نباید در روش تغذیه آنها تغییرات زیادی حاصل شود. و با همان غذای که از قبل استفاده میکرده شروع کنیدو به تدریج در طی یک تا دو هفته غذای جدید را اضافه کنید. و تا پایان هفته دوم تمام تغذیه او غذای جدید باشد.
بهترین غذا برای توله ها در این سن، غذاهای خشک تجاری هستند که برای این توله ها طراحی شده اند. این غذاها تمام مواد مغذی مورد نیاز آنها را برای رشد و تکامل تامین می کنند. اما در مقاله غذاي توله سگ چي بايد باشه اطلاعات كلي و بايد و نبايد هاي تغذيه توله سگ را كامل شرح داده ايم. 

غذای سگ نوجوان

بعد از هفته شانزدهم می توان استخوان هایی که تکه های گوشت نیز دارند را به توله معرفی کرد. در این زمان است که دندان های دائمی توله ها رشد می کنند. بنابراین با دادن این استخوان ها او آموزش می بیند که به جای کفش ها یا مبلمان، باید چیز دیگری را بجود. برای توله ها هر هفته یک عدد استخوان دارای گوشت کافی است. هر چه گوشت این استخوان بیشتر باشد بهتر است.
وقتی سن توله بالاتر برود می توانید وعده های غذایی او را به دو وعده در روز کاهش دهید. دقت کنید که بیش از حد یا کمتر از حد به توله سگ تان غذا ندهید. اکثر مردم تصور می کنند که سگ های نژاد بزرگ تر باید بیشتر غذا بخورند اما همیشه اینگونه نیست. غذا دادن بیش از حد می تواند سبب مشکلات عضلانی اسکلتی در سن بالاتر و کاهش عمر سگ شود.

غذای سگ بالغ

وعده های غذایی برای سگ های بالغ می توانند یک یا دو وعده در روز باشد. تهیه غذای تجاری با کیفیت می تواند فراهم شدن مواد مغذی کافی را تضمین کند. سگ های نژاد کوچک و متوسط عموما از سن 12 ماهگی بالغ محسوب می شوند و سگ های نژاد بزرگتر از سنین 18 تا 24 ماهگی. ما در مقاله غذای سگ بزرگسال یا بالغ (Adult) اطلاعات خیلی بیشتر با تمامی جزئیات در خصوص رشد و مراقبت های و تغذیه سگ بالغ صحبت کرده ایم. میتوانید این صفحه مفید را مطالعه کنید

غذای سگ مسن

برای سگ های مسن، غذایی که سلامت او را حفظ کند ضروری است. بسیاری از سگ های مسن دارای مشکلات مزمنی از نظر سلامت هستند که می توانند با تغذیه بد بیشتر شده یا با تغذیه خوب بهبود پیدا کنند.

برخی سگ های مسن با خوردن چند وعده غذا در حجم کم خوشحال تر و خرسندتر هستند. برای بقیه آن ها بهتر است که مطابق معمول قبل تغذیه انجام شود. برخی از سگ های مسن برای سالم ماندن، نیاز بیشتری به فیبر، پروتئین یا سایر مواد مغذی دارند.

اما در ادامه به معرفی چند مورد از غذاهای خشک مناسب سگ های مختلف میپردازیم

انواع غذاهای تر برای سگ‌ها

زمانی که مواد اولیه در دستور غذای حیوان خانگی باهم ترکیب می‌شود، غذای خشک اغلب در فرایندی با دمای بالا و تحت فشار پخته می‌شود.

غذای تر اینگونه نیست و داخل قوطی کنسرو ریخته می‌شود و درب آن پرس می‌شود و با گرما و در اتاق بخار استرلیز می‌شود.

این فرایند بعنوان اندازه گیری ایمن برای کمک به حذف عوامل بیماری‌زا مثل سالمونلا کمک کند.

انواع غذاهای تر برای سگ‌ها

پوچ و کنسرو سگ

به غذا هایی که در دسته تر قرار می گیرند و شامل سوپ سگ، غذای تر یا کنسرو سگ می شوند، به آن ها پوچ نیز گفته می شود. در حالت کلی باید عنوان کرد که بافت پوچ سگ به بافت طبیعی بسیار نزدیک می باشد و به طور معمول از انواع گوشت‌ ها به اضافه سبزیجات و خیلی از موارد دیگر تهیه می شوند و هم چنین فوق‌ العاده خوش خوراک و لذیذ هستند.

5 دیدگاه در “درباره غذای سگ ((100% جامعترین مطلب فارسی))

 1. محمد گفت:

  من برای سگ ۱۸ ماهه ام از غذای خشک هپی داگ maxi adult میتونم استفاده کنم؟

  1. zishoo گفت:

   بله میتونید استفاده کنید.

 2. sa..mi گفت:

  سلام وقت بخیر. شما چه مارک غذای تشویقی رو برای غذای سگ پیشنهاد میکنید؟

  1. zishoo گفت:

   درود بر شما. پیشنهاد ما تشویقی سگ مارک های خارجی است. چونکه از سلامت و مواد مغذی بیشتر و بهتری برخوردار است. مارک هپی داگ و مارک وینستون جزء معتبرترین ها است

 3. sa..mi گفت:

  خیلی ممنون از این که راهنمای میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *