بلاگ

بهترین قلاده گربه با قیمت مناسب + معرفی انواع قلاده

قلاده گربه

قلاده گربه یا همان لید واقعاً چیست و چه کارایی دارد؟ آیا تهیه آن برای نگهداری گربه لازم است؟ اگر می‌خواهید گربه‌تان را به خوبی تربیت کنید و نحوه نگهداری آن را یاد بگیرید، خرید قلاده و جلیقه گربه بسیار ضروری است. گربه دوست‌های عزیز چه ترجیح می‌دهید گربه‌تان را در خانه نگهداری دارید و چه دوست دارید هر چند وقت یکبار آن را برای گردش به بیرون ببرید، فرقی نمی‌کند؛ باید این احتمال را بدهید که گربه‌تان حتی از منزل ممکن است به بیرون رود. مثلاً زمانی که یادتان رفته در ورودی را ببندید و یا از پنجره باز راهی به بیرون پیدا کند.

اما با داشتن تگ و قلاده گربه هیچ نگرانی بابت گم شدن آن ندارید؛ مخصوصاً در مکان‌های شلوغ و ناامن. همچنین می‌توانید با تهیه قلاده‌های خاص و متفاوت به زیبایی هرچه‌تمام‌تر گربه خود را تزیین کنید. حال برای درک بهتر اهمیت قلاده و آشنایی با انواع قلاده گربه، پلاک گربه، گردنبند گربه، قلاده کنفی گربه و نحوه بستن آن در این مطلب همراه ما باشید.

قلاده بهترین علامت برای خانگی بودن گربه!

بستن قلاده برای کسانی که گربه‌شان را در طول روز بیرون می‌برند، بسیار اهمیت دارد. مهم‌ترین مزیت استفاده از لید این است که هر زمان گربه‌تان از خانه بیرون رود یا گم شود، کسی که او را پیدا می‌کند با دیدن قلاده به خانگی بودن آن پی می‌برد؛ مخصوصاً اگر برای گربه‌تان تگ یا پلاک گربه هم داشته باشد.

نکات مهم برای انتخاب سایز قلاده گربه

 • بیشتر قلاده‌ها با عقب یا جلوتر بستن سگک به راحتی تنگ یا گشاد می‌شوند. حواستان باشد قلاده گربه نباید بیش از حد تنگ و یا گشاد باشد.
 • بهترین سایز قلاده و جلیقه گربه سایزی است که به اندازه دو انگشت بین قلاده و گردن گربه فاصله وجود داشته باشد.
 • قلاده خیلی تنگ باعث اذیت شدن گربه می‌شود و قلاده بیش از حد گشاد به راحتی از گردن گربه جدا شده و شما نمی‌توان کنترلی بر روی گربه‌تان داشته باشید.
 • همچنین فراموش نکنید که گربه‌ها مدام در حال رشد هستند و شما باید هر ساله قلاده گربه‌تان را عوض کنید.
 • بهتر است هر چند ماه یک بار سایز لید را چک کنید تا در صورت تنگ شدن، قلاده بزرگ‌تری بخرید.

انواع قلاده گربه، انتخاب قلاده مناسب بر اساس نیاز گربه‌تان

در ادامه به طور کامل در مورد انواع قلاده صحبت می‌کنیم:

1.قلاده گردنی گربه همان گردنبند، مخصوص گربه‌های آرام

اگر گربه‌تان هنگام پیاده روی عادت به کشیدن ندارد، مدل قلاده گردنی گربه گزینه مناسب‌تری است. چراکه هنگام استفاده از این قلاده هیچ محدودیتی برای گربه وجود ندارد و نسبت به قلاده کتفی کمتر اذیت می‌شود. شما می‌توانید گردنبند گربه را به راحتی باز و بسته کنید. همچنین وزن قلاده گردنی یا همان گردنبند گربه بسیار سبک‌تر از مدل قلاده کتفی می‌باشد.

قلاده گردنی گربه علاوه بر ویژگی‌های نام‌برده‌شده باعث جذابیت و خاص بودن گربه‌تان نیز می‌شود و با آویزان کردن اطلاعات مربوط به گربه احتمال گم شدنش به حداقل می‌رسد. در صورت گم شدن هم به راحتی با اعلام مژدگانی گربه‌تان به آغوش گرم شما باز می‌گردد.
برای تهیه قلاده گردنی گربه حتماً از بی خطر و راحت بودن آن مطمئن شود. این نکته به این معناست که همه قلاده‌های گردنی برای گربه شما مناسب نیست و برخی قلاده‌ها ممکن است به گردن گربه آسیب بزند.

2. قلاده کتفی گربه مخصوص پیاده روی گربه

اگر گربه‌تان به پیاده روی عادت دارد، تهیه قلاده کتفی گزینه مناسب‌تری است. هنگام در دست داشتن قلاده کتفی گربه بر روی حرکت حیوان کنترل بهتری دارید و احتمال آسیب‌دیدگی گردن هنگام کشیدن قلاده کمتر است. اگر هنوز گربه‌تان آموزش‌های لازم را ندیده است با قلاده کتفی گربه بهتر می‌توانید با حیوانتان بازی کنید و آموزش‌های لازم را به او یاد دهید.

قلاده کتفی گربه مخصوص گربه‌های است که به کشیدن قلاده توسط صاحبشان عادت دارند و دوست دارند سریع‌تر حرکت کنند؛ مخصوصاً گربه‌های شیطون که هنگام پیاده روی سریع‌تر حرکت می‌کنند و شما با کشیدن این قلاده مانع پیش روی اش می‌شوید.

نقطه ضعف قلاده کتفی، عدم احساس خوب گربه

خیلی‌ها هنگام انتخاب قلاده نمی‌دانند، قلاده کتفی مناسب‌تر است یا قلاده گردنی؟ انتخاب از میان این دو کاملاً به احساس گربه شما بستگی دارد. برخی گربه‌ها هنگام استفاده از قلاده کتفی احساس خوبی ندارند و هنگام پیاده‌روی خیلی زود کلافه می‌شوند و شما را مجبور می‌کنند از ادامه راه منصرف شوید.

پلاک گربه یا همان تگ شناسایی، مهم‌ترین اجزای قلاده

نام گربه‌تان چیست؟ مطمئناً برای نام‌گذاری آن بسیار فکر کرده‌اید تا موفق شدید یک اسم خاص، متناسب با خصوصیات گربه انتخاب کنید. پلاک گربه یکی از قسمت‌های مهم قلاده است که می‌توانید اسم گربه را بر روی آن حکاکی کنید. البته در کنار حکاکی کردن نام گربه باید تلفن همراه خود را هم در پشت پلاک بنویسید. در واقع پلاک گربه علاوه بر جذابیت بخشیدن به استایل گربه، احتمال گم شدنش را هم کاهش می‌دهد.

هر کسی که گربه را پیدا کند با برقراری شماره تماس، گربه را خیلی راحت تحویلتان می‌دهد. معمولاً پلاک گربه از جنس استیل طراحی و ساخته می‌شود. شما می‌توانید هر مدلی که بیشتر به گربه‌تان می‌آید را انتخاب کنید و به گردنش بیاویزید.

دستمال گردن گربه؛ استایلی متفاوت برای گربه

یکی دیگر از وسایل تزیینی این حیوان خانگی، دستمال گردن گربه است. استفاده از دستمال گردنی استایل گربه‌تان را بامزه‌تر نشان می‌دهد. حتی با تهیه مدل‌های مختلف دستمال گردنی می‌توانید گربه‌تان را با رنگ لباس یا ماشین خود ست کنید.

بهترین روش بستن قلاده گربه همراه با آرامش و نوازش

آیا طرز بستن قلاده گربه را بلد هستید؟ در صورتی که برای اولین بار است می‌خواهید قلاده را گردن گربه بیندازید، بهتر است ابتدا آموزش ببینید. آموزش بستن قلاده و جلیقه گربه بسیار اهمیت دارد. چرا که در صورت آموزش نادرست احتمال این که هنگام انداختن قلاده گربه‌تان ناراحت و خشمگین شود، بسیار زیاد است.
حال برای بستن قلاده بر روی گردن گربه مراحل گفته شده در زیر را انجام دهید:

 • هنگامی که گربه در آرامش کامل قرار دارد به او نزدیک شوید و کمی نوازشش کنید.
 • سپس قلاده را به او نشان دهید و صبر کنید تا قلاده را ببیند و کاملاً بررسی‌اش کند.
 • سپس به آرامی قلاده را از جلوی گربه قرار دهید و به سمت دور گردنش نزدیک کنید.
 • اگر گربه‌تان ترسید و فرار کرد، در این مرحله بستن قلاده را متوقف کنید.
 • می‌توانید با بازی کردن حواسش را پرت کنید و حتی با تکان دادن قلاده حواسش را به قلاده معطوف کنید.
 • بگذارید گربه‌تان به قلاده کنجکاو شود. در صورت آشنا شدن کامل با قلاده و ظاهری آرام گربه دوباره قلاده را به گردنش نزدیک کنید.
 • اگر هیچ واکنشی نشان نداد، قلاده را ببندید.
 • حتماً از سایز قلاده گربه مطمئن شوید.

اگر گربه‌تان ظاهری آرام داشته باشد، خیلی سریع به قلاده عادت می‌کند. اما برخی گربه‌ها شخصیت شیطون تری دارند و ممکن است مدام با پاهایشان سعی کنند گردنبند گربه را از گردنشان خارج کنند. پس اگر با چنین حرکاتی بعد از بستن قلاده روبرو شدید نگران نباشید؛ این رفتار کاملاً طبیعی است. اما اگر ادامه دار باشد، احتمال تنگ و آزاردهنده بودن قلاده، بسیار زیاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *