بلاگ

بهترین راه برای سلامت سگ

بهترین راه برای سلامت سگ

برای سلامت سگ چه کارهای باید بکنیم؟

درسته داشتن حيوان خانگي يكي از جذابترين تجربه ها براي انسان محسوب ميشه. اما نگهداري و سلامت آن در وحله اول است تا بتوانيد در كنار اين دوست هم خانه اي خود لحظات نابي را تجربه كنيد. در اين مقاله قصد داريم تمام كارهاي كه بايد انجام بديم تا بتوانيم بهترین راه برای سلامت سگ با وفايمان را داشته باشيم. خب اگه ميخواين يه سگ سالم و خوش رفتار داشته باشيد مسلما بايد براي سلامتيش و تغذيش انرژی و زمان بگذاريد. چرا كه غير از اين منجر به داشتن يك سگ بيمار و بدر رفتار خواهيد شد. غذاي سگ در اولين گزينه براي سلامت سگ ميباشد.

معاينات پزشكي مداوم براي سلامت سگ

دومين آيتمي كه در سلامت او اهميت دارد معاينات باليني منظم و واكسيناسيون آنها است . در واقعه چكاپ مداوم توسط دامپزشك يكي از بهترين راهكارهاي براي سلام زندگی کردن محسوب ميشود. همچنين واكسينه كردن و انگل زدايي آنها نه تنها براي سلامتی آنها اهميت دارد بلكه براي افراد خانواده نيز از مشكلات و مريضي هاي احتمالي سگ مهربان خود، در امان خواهند بود.

سلامت دندان سگ

سگ ها نيز مانند انسان در ابتداي زندگي خود يعني دو هفته اول بعد از تولدش دندانهاي شيري خواهد داشت و تا هفته 8 ام از تولدش ، كل دندانها كامل ميشود. اما در خصوص بهداشت و سلامت دندان سگ بايد توضيح بدم كه خيلي مهم است چرا كه رعايت نكردن باعث ژلاك دندان و همچنين بيماري هاي لثه ميشود. و حفرهاي در لثه ايجاد ميشود كه موجب رشد باكتري در آن محل شده و سلامت سگ را به خطر مي اندازد. در مقاله اهمیت سلامت دندان سگ : (10 روش نظافت دندان سگ) به صورت مفصل توضيح داده شده كه از چطور به بهداشت دهان و دندان سگ خود رسيدگي كنيم

سلامت چشم و گوش سگ

از مهمترين قسمتهاي بدن سگ، چشم و گوش او ميباشد كه بهداشت آنها از اهميت ويژه اي برخوردار است. چشم هاي سگ به طور ذاتي داراي ترشحاتي است كه از گوشه چشم او جاري ميشود. رد این ترشحات چشمی بصورت مسير نارنجی تا قهوه ای رنگی به نظر می آید. لازم است به صورت روزانه با دستمال تميز و مرطوب مسير اين ترشحات را تميز كرده. در غير اينصورت با خشك شدن اين ترشحات در گوشه چشم توده تيره رنگي به وجود مي آيد كه ميتواند محل تجمع باكتري ها و باعث عفونت چشم سگ شود.

اما گوش سگ كه يك نقطه بسيار قوي از جسم او ميباشد، بايد بسيار مراقب بهداشتش باشيد خصوصا در حين شستن بايد جلوي ورود آب و مايعات به گوش سگتان شويد. چرا كه بافت و فيزيك گوش سگ به صورت یک کانال عمودی و یک کانال افقی ميباشد و مایعات وارد شده به گوش، در این کانال افقی به دام افتاده و نمی توانند خارج شود. و بايد انتظار عفونت گوش سگ را داشته باشيد.

سلامت پوست سگ

سلامت پوست و موي سگ از ديگر عوامل سلامت آنها به حساب خواهد آمد. چرا كه مشكلات پوستي بسيار شايع ميباشد. که به واسطه عوامل باکتریایی، قارچی، آلرژیک، انگلی و اختلالات هورمونی ایجاد می شوند. و همين كافي است تا سلامت سگ به خصوصا در فصل گرم به خطر بي افتد. هر وقت احساس كرديد سگ شما بيش از حد بدن خود را ميخواراند بدون شك بايد اورا پيش دامپزشك ببريد چرا كه ممكنه دوچار مشكل پوستي شده باشد. در مقاله سلامت پوست سگ به صورت كلي تر همه موارد را توضيح داده ايم.

دماي بدن سگ سالم

به طور خلاصه دماي طبيعي بدن سگ سالم بايد بين 38 تا 39 سانتي گراد باشد. البته بسته به سن و سال اين دما تغيير پيدا خواهد كرد. چرا كه در سگ هاي بزرگسال كمتر ميباشد و در سگهاي كوچيكتر دماي بدن بالاتر ميرود. كافي است يكبار زماني كه سگ در شرايط كاملا سالمي قرار دارد دماي بدنش را گرفته تا اين نمونه ي باشد براي شما. در هنگام فعالیت، دمای بدن سگ چند درجه افزایش می‌یابد. بنابراین زمانی که می‌خواهید دمای بـدن او را اندازه بگیرید، مطمئن شوید که او در حال استراحت است.

2 دیدگاه در “بهترین راه برای سلامت سگ

  1. فاطمه گفت:

    ببخشید ، روی پای سگ من یه غده چرکی وجود داره، خیلی نگرانم کرده ،با اینکه من خیلی مراقب سلامتش هستم!میدونید از چی میتونه بلاشه؟

    1. zishoo گفت:

      درود بر ش ما دوست عزیز. دوست عزیز باید عکسشو ببینیم. اما شاید عفونت قارچی باشه. بهتره در اسرع وقت به دام پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *