بلاگ

باهوش ترین نژاد های سگ

باهوش ترين نژاد سگ

ما در این مقاله قصد داریم درمورد سگ های باهوش صجبت کنیم. سال‌هاست سگ‌ها از بین دیگر حیوانات دوستان بسیار خوبی برای انسان‌ها هستند و علاوه بر نژادهایی که به سرپرستی گرفته می‌شوند و یا عضوی از خانواده انسان‌ها به حساب می‌آیند برخی سگ‌های باهوشتر هستند که انسان‌ها آن‌ها را تربیت می‌کنند تا در برخی مشاغل مانند آتش نشانی از توانایی‌های این حیوانات دوست داشتنی و باهوش بهره‌مند شوند. سگ‌ها دارای نژادهای مختلفی هستند اما گفته می‌شود معمولاً از نژادهایی که باهوش‌تر هستند و قدرت یادگیری بالاتری دارند برای انجام امور و تربیت در حوزه‌های مختلف استفاده می‌شود. برخی سگ‌ها انرژی بسیار بالایی دارند و انگیزه‌ای که برای یادگیری نشان می‌دهند به آن‌ها کمک می‌کند طی مراحلی که توسط انسان آموزش می‌بیند تربیت شوند و بتوان از آن‌ها در مواردی مانند گروه‌های آتش نشانی و تحقیقاتی پلیس و دیگر زمینه‌ها استفاده کرد. در این مقاله به معرفی باهوش‌ترین نژادهای سگ و ویژگی‌ها را آن‌ها می‌پردازیم.

مشخصات سگ‌های باهوش چیست؟

زمانی که صحبت از سگ‌ها می‌شود اولین چیزی که به چشم می‌خورد نحوه تربیت آن است. در واقع سگ دوستی بسیار صمیمی است که به راحتی اهلی می‌شود و گفته شده است اولین حیوانی است که توسط انسان‌ها اهلی شد. این موجود دوست داشتنی عاشق بازی و سرگرمی است و اگر می‌خواهید هوش او را بالا ببرید و او را به بهترین شکل تربیت کنید باید از علاقه و انرژی او در جهت تربیت درست بهره ببرید. آن‌ها سر نخ‌ها را دنبال می‌کنند و به بازی و سرگرمی و پیدا کردن جواب و این بازیگوشی‌ها واکنش مثبت نشان می‌دهند.

در واقع بسیاری از افراد اعتقاد دارند سگ‌های باهوش آن‌هایی هستند که قدرت یادگیری بالاتری دارند و می‌توانند بین کلمات مختلف و به تبع آن دستوراتی که می‌گیرند تمایز قائل شوند. البته خوب است بدانید که تربیت برخی سگ‌های باهوش بسیار سخت است و باید حتماً به چگونگی یادگیری آن‌ها توجه ویژه داشته باشید تا بتوانید به خوبی از هوش او درست استفاده کنید. حتماً باید به تخلیه انرژی و چگونگی برنامه‌های روزانه سگ خود توجه کنید و از علاقه او به بازی و سرگرمی استفاده کنید تا مواردی را که می‌خواهید به او یاد دهید و هوش او را تقویت کنید. هرچه کلمات بیشتر یاد بگیرد تعداد فرمان‌های بیشتری را نیز می‌پذیرد. البته باید توجه داشته باشید نژادهای مختلف هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند و برخی زودتر یاد می‌گیرند و برخی از نژادها ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشند حتماً با مطالعه دقیق‌تری وارد این فضا بشوید.

مزایای نگهداری از باهوش‌ترین نژادهای سگ

زمانی که شما از یک سگ باهوش نگهداری می‌کنید می‌توانید فرمان‌های بسیار را به او یاد بدهید و از وقت گذراندن با یک دوست بسیار صمیمی و وفادار لذت ببرید. از طرفی او نیز می‌تواند اوقات خوشی را برای شما بسازد و در بسیاری از موارد تربیت این سگ‌ها در مشاغل بسیار کاربردی است. همچنین شما دچار دردسر نمی‌شوید و او به حرف شما گوش می‌کند و به ویژه اگر به دنبال سگ نگهبان هستید، می‌توانید راحت‌تر اهدافتان را پیش ببرید. اگر از افرادی هستید که انرژی زیادی دارید و در طول روز فعالیت بدنی بالایی دارید و دوست دارید حیوان خانگی‌تان نیز شما را همراهی کند، بهتر است سگ‌هایی که باهوش‌تر و پر انرژی تر هستند را انتخاب کنید.

مقایسه هوش سگ‌های بزرگ‌تر یا بلندتر نسبت به سگ‌های کوچک‌تر

اگر چه این موضوع استثنائاتی نیز دارد و تمام نژادها را شامل نمی‌شود؛ اما بیان می‌شود سگ‌هایی که جثه بزرگتری دارند معمولاً فرمان‌هایی را که یاد گرفته‌اند در طولانی مدت نیز به خاطر دارند و شما می‌توانید با تربیت درست وبر نامه ریزی شده فرمان‌های بیشتری به آن‌ها یاد بدهید؛ اما سگ‌هایی که کوچک‌تر هستند نیاز به یادآوری بیشتری جهت به خاطر سپردن فرمان‌ها و انجامشان دارند.

لیست باهوش‌ترین نژادهای سگ

به طور کلی منظور از هوش تمامی تعاریفی بود که پیش از این مطرح کردیم و با توجه به همه‌ی آن‌ها، طبق تحقیقاتی که روان شناسان و افراد مربوطه انجام داده‌اند، برخی نژادها در اکثر موارد نسبت به هم نوعان خود، از هوش بالاتری جهت یادگیری و انجام فرمان‌ها برخوردار هستند و البته باید دقت داشته باشید که سگ‌هایی که باهوش هستند کمی لجبازتر نیز می‌باشند و برای تربیت آن‌ها باید حوصله کافی داشته باشید. در ادامه به معرفی نژادهایی که گفته می‌شود از گوش بالاتری نسبت به دیگر همنوعان خود برخوردار هستند، می‌پردازیم و ویژگی‌های آن‌ها را بازگو می‌کنیم.

سگ کتل

سگ‌های کتل نژاد استرالیایی دارند و معمولاً به عنوان سگ نگهبان از آن‌ها استفاده می‌شده است و در گذشته آموزش می‌دیدند تا با گاز گرفتن گوسفندهایی را که از گله دور شده بودند را به گله برگردانند و از این جهت اگر در خانه حیوان دیگری دارید و یا از کودکتان مراقبت می‌کنید این نژاد به شما پیشنهاد نمی‌شود. این سگ انرژی بسیار بالایی دارد و همچنین از قدرت درک و دقت خوبی برخوردار است و می‌توانید با چند بار آموزش و تکرار، مطالب را به او بیاموزید
همچنین خودش با مشاهده دقیق مسائل را درک می‌کند و یادگیری بسیار بالایی دارد. بسیار دقیق و منظم است و بعد از آن که کارش با وسایل خود به طور مثال اسباب بازی‌هایش تمام شد آن‌ها را سر جای اولش آن برمی گرداند. البته باید توجه داشته باشید این سگ‌ها انرژی بسیار بالایی دارند و لازم است حتماً از ورزش‌ها و بازی‌های لازم برای تربیت او استفاده کنید تا انرژی‌اش را تخلیه کند وگرنه بازیگوشی می‌کند و ممکن است خرابکاری‌هایی را در خانه شاهد باشید. پس اگر اهل گشت و گذار نیستید و دوست ندارید زیاد بیرون بروید، این نژاد مناسب شما نیست. شما میتوانید لیست اسباب بازی های سگ ما را همین الان مشاهده کنید.

سگ روتوایلر

جثه‌ی این سگ‌ها معمولاً بزرگ است و قدرت یادگیری بسیار بالایی دارند. سگی با این نژاد به سرعت مطالب را یاد می‌گیرد و به خوبی با زبان بدن انسان ارتباط برقرار می‌کند و گیرایی بالایی دارد و بسیاری از افراد در تحقیقات پلیسی و کارهای پزشکی از آن‌ها استفاده می‌کنند. با این حال باید توجه داشته باشید اکثر سگ‌هایی که از هوش بالایی برخوردار هستند، انرژی زیادی هم دارند و برای تخلیه انرژی‌شان باید با آن‌ها بازی کنید و برایشان سرگرمی‌هایی را فراهم کنید تا هم با شما صمیمی‌تر بشوند و حرف‌هایتان را گوش دهند و هم برای تخلیه انرژی وسایل خانه را خراب نکنند. اگر می‌خواهید با وجود داشتن کودکتان این سگ را نیز به خانه بیاورید، بهتر است تحقیق کنید تا نژاد خانوادگی او بسیار وحشی نباشد و تربیت او را از همان ابتدا آغاز کنید. برای مشاهده محصولات و وسایل سگ پت شاپ جی جی لوپ کلیک کنید.

سگ پاپیلون

سگ‌هایی که باهوش هستند معمولاً جثه بزرگی دارند اما برخی از آن‌ها مانند این نژاد بسیار ظریف هستند. این سگ‌ها از هوش خیلی خوبی برخوردارند و سرعت یادگیری بسیار بالایی نیز دارند. به خاطر کنجکاوی و شجاع بودنشان همراه بسیار خوبی برای شما خواهند بود؛ اما لازم است اعتماد آن‌ها را جلب کنید و برای تربیتشان وقت کافی بگذارید. بهتر است حواستان باشد زیرا این سگ در عین بازیگوش و لجباز بودن بسیار ظریف و حساس است. او را با جایزه و فراهم کردن سرگرمی به خود وابسته کنید تا دوستی با وفا و صمیمی داشته باشید.

سگ لابرادور رتریور

این سگ‌ها بسیار بزرگ هستند و در آمریکا طرف‌داران زیادی دارند. علاوه بر هوش بسیار بالایی که در یادگیری دستورات دارند؛ چیزی که آن‌ها را متفاوت می‌کند، علاقه‌شان به راضی نگه داشتن صاحبشان می‌باشد. آن‌ها فرمان شما را به سرعت متوجه می‌شوند و همچنین اگر این نژاد را از نظر ذهنی و جسمی با برنامه‌ریزی درست روزانه پر انرژی و راضی نگه دارید می‌توانند با یادگیری خودآموز دستورات را اجرا کنند.

شِپرد استرالیایی

این نژاد بسیار فعال است و نژاد آن به سگ‌های گله بر می‌گردد و احتمالاً به همین علت است که توانایی ذهنی و جسمی خوبی دارند. آن‌ها خون گرم و صمیمی هستند اما اگر تخلیه‌ی انرژی‌شان انجام نشود و سرگرمشان نکنید، نا امید می‌شوند و یادگیری‌شان در شرایط خوبی انجام نمی‌شود و نتایج عالی هم نخواهد داشت.

سگ ژرمن شپرد

این نژاد در دنیا مقام سوم را دارد و بسیار مشهور و محبوب است. هوش بالا، قدرت یادگیری سریع، وفاداری، فرمان پذیری و شجاعت بی حد و مرز او می‌تواند تربیت او را بسیار لذت بخش کند. این نژاد بسیار برای کمک پزشک و پلیس استفاده می‌شود. البته باید به او هدف بدهید تا انرژی‌اش را به خوبی تخلیه کند.

سگ پودل

این سگ در بین سگ‌های خانگی تقریباً باهوش‌ترین نژاد محسوب می‌شود. این سگ انرژی فوق‌العاده‌ای دارد و مطالب را در کمترین زمان و سرعتی بالا یاد می‌گیرد. برای تربیت او بهتر است او را تشویق کنید و برایش سرگرمی ایجاد کنید تا به سادگی کارهایی چون تعقیب و شکار را برایتان انجام دهد.پ تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *