بلاگ

اهمیت سلامت دندان سگ : (10 روش نظافت دندان سگ)

اهمیت سلامت دندان سگ

چطور دندان و دهان سگ را بشوریم؟

داشتن حيوان خانگي دقيقا همان مسوليت هاي را به همراه دارد، كه براي پرورش و تربيت فرزند انسان درنظر گرفته ميشود.  تغذيه سالم و كافي – تربيت درست همراه با محبت – بهداشت و سلامتي حيوان از مسوليت هاي تعريف شده براي فردي كه ميخواهد پت داشته باشد، است. اما در اين مقاله كه براي اهمیت سلامت دندان سگ نوشته شده مي پردازيم. تا بدانيم چرا سلامت دندان سگ مهم بوده. همچنين به آموزش 10 روش نظافت دندان سگ خواهيم پرداخت.
اگر در اين خصوص سوالي داريد ميتوانيد در كامنت براي ما ارسال كنيد تاراهنماي درست را به شما ارائه كنيم.

عدم رعايت بهداشت دندان سگ و مريضي

در همين ابتدا بايد توضيح داد: كه اگر از بهداشت دهان و دندان سگ خود غافل شويد بدون شك بايد منتظر مريضي هاي جدي و سوء تغذیه آن باشيد. چرا كه رعايت نكردن بهداشت دهان و دندان سگ، بروز التهاب لثه را به همراه دارد. و اگر اين مشكل كنترول نشود در نهايت سگ با وفاي شما دندانهايش را از دست خواهد داد و همين امر باعث ميشود نتواند درست غذا بخورد و دوچار كمبود ويتامين و مواد مغذي بدن شود، كه در نهايت بيماري هاي جدي را به همراه خواهد داشت. همچنين به دليل داشتن عفونت در دندان و لثه سگ، بوي بد دهان را تجربه خواهيد كرد. و همين باعث آزار و فاصله گرفتن شما خواهد شد. اهمیت سلامت دندان سگ بايد از همان ابتداي زندگي سگ اجرا شود.

بايد به اين موضوع بسيار مهم در ادامه دقت كنيد.
اگر اهمیت سلامت دندان سگ برايتان مهم نباشد. بغيير از مشكلات سوء تغذيه و … به دليل تجمع جرم بر روي دندان و عفونتي شدن لثه باکتری های مضر از طریق دهان او، می توانند در جریان خونش قرار بگیرند. که در صورت عدم درمان، می توانند به حیاتی ترین اندام های او هم سرایت کنند. در نتیجه به آنها آسیب جدی رسانده و زندگی حیوان را تهدید می کنند.

علائم بیماری دهان و دندان سگ

اگر سگ خود را سالي يكبار هم براي چكاپ دندانهايش به دامپزشك نمي بريد!، بايد مرتب به دهان و دندان سگتان توجه كنيد و هر گونه علائم مشكوك را كه مشاهده كرديد، بدون هيچ وقفه اي دوست با وفيتان را براي ويزيت و درمان به كلينيك ببريد. اهمیت سلامت دندان سگ و روش نظافت دندان سگ را بايد در برنامه زندگي او پياده كنيد

اما علائم بيماري دهان و دندان سگ شامل :

 • بوی بد دهان
 • ترشح بیش از حد بزاق دهان
 • خونریزی لثه ها – قرمز و ملتهب شدن لثه ها
 • مشکل در جویدن غذا
 • رسوب دندانی زرد و قهوه ای
 • توده یا برجستگی در دهان
 •  يا هر گونه تغيير عادات در غذا خوردن مانند نخوردن غذاي خشكي كه هميشه آن را مصرف مي كرده.
  اگر هريك از اين علائم را داشت درنگ نكنيد. و براي سلامت سگ خود تلاش كنيد.

روش هاي نظافت سگ

دکتر لیپمن می گوید: “مسواک زدن دندان های سگ شما اولین راهکار در برابر بیماری های لثه است.” تمیز کردن روزانه، همراه با تمیز کردن گاه به گاه حرفه ای توسط دامپزشک، برای مراقبت در برابر بیماریهای لثه ضروری به نظر می رسد.

معاينه و جرم گيري دندان سگ

به صورت مداوم وهر چند ماه يكبار سگتان را براي معاينه و جرم گيري به دامپزشك ببريد. چرا كه تنها مسواك زدن كفايت نميكند و بايد به طور كامل پلاك هاي ايجاد شده روي دندان سگ از بين برود. براي جرم گيري معمولا از داروي بيهوشي استفاده ميكنند تا حيوان درد كمتري را احساس كند. شما با این کار سلامت دندان سگ خود را در اهمیت قرار داده اید.

معاينه و جرم گيري دندان سگ

معاينه و جرم گيري دندان سگ

ازتولگي مسواك زدن را شروع كنيد

اگر به عنوان يك والد سگي را كه هنوز توله است نگهداري ميكنيد، بدون شك شما بهتر ميتوانيد حيوان خود را تربيت كنيد. و به او عادتهاي خوب ياد دهيد. اگر از همان تولگي شروع به زدن مسواك براي توله ملوستان بكنيد، حتما اين عادت خوب را تا پايان عمر با خود خواهد داشت. و اين باعث ميشود بهداشت دهان و دندان سگ تامين شود.

خمير دندان مخصوص سگ

درسته بهداشت دهان و دندان سگ بسيار شبيه به انسان ميباشد. اما بايد به اين نكات توجه كنيد كه از مسواك و خمير دندان مخصوص استفاده شود چرا كه فلورايد در خمير دندان انسان براي سگ مضر ميباشد. چونكه سگ خمير دندان را مثل انسان بيرون نميريزد و آن را قورت مي دهد.

مسواك كردن پشت دندان

معمولا دندان‌های عقبی بیشتر خراب می‌شوند. باید آن‌ها را با دقت و حوصله مسواک بزنید، اما مهم است که محیط اطراف و پشت دادن‌های عقبی را هم تمیز کنید. چون محیط بسیار مناسبی برای تجمع جرم و باکتری است.

بهترین زمان برای شروع مسواک زدن سگ

در قسمت های بالاتر گفتیم که مسواک زدن را برای سگ خود از تولگی شروع کنید. تا زمانی که سگ بالغ شد از این رفتارسرپیچی نکند. و سلامت دندان سگ تون رو تضمین کرده باشد همچنین برای اون یک عادت بهداشتی شده باشد. اما انتخاب بهترین زمان برای مسواک کردن سگ تان میتواند کار شما را راحت تر کند
دندان های سگ خود را وقتی که ساکت و آرام است مسواک بزنید. سعی کنید مسواک زدن را در هفته 3 یا 4 بار انجام دهید. که این به سلامت دهان و دندان سگ شما بسیار کمک میکند.

مسواک مخصوص دندان سگ

این نوع از مسواک که مخصوص دهان و فک سگ طراحی شده بسیار نرم و دارای دو مدل انگشتی و دسته بلند بوده که از مدل انگشتی برای سگ های زیر 15 کیلو و برای سگ های بالغ و بزرگتر از مسواک با دسته ی بلند استفاده میشود. در تمیز کردن دندان سگ، استفاده از خمیردندان سگ الزامی است ، این ماده در طعم هایی که سگ دوست دارد مانند مرغ یا کره بادام زمینی وجود دارد.

2 دیدگاه در “اهمیت سلامت دندان سگ : (10 روش نظافت دندان سگ)

 1. شانا گفت:

  سگ من خیلی آروم منتظر میشه تا مسواک بزنیم براش

  1. zishoo گفت:

   چقدر خوبه اگه امکان داره فیلی از لحظه مسواک زدنش برای ما ارسال کنید سپاس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *